Zderzenie dwóch światów

"Wodewil warszawski" - reż. Stanisław Dembski - Teatr Pijana Sypialnia

Teatr Pijana Sypialnia zaprasza 18 maja o g. 18 do Starej Fabryki Serów, ul. Hoża 51 na spektakl "Wodewil Warszawski".

Widowisko w warszawskim klimacie

Samo centrum Warszawy. Ulica Hoża. Tajemnicze podwórko, na którym mieści się Stara Fabryka Serów. To właśnie tam, w magicznej przestrzeni postindustrialnego poddasza Teatr Pijana Sypialnia 18 maja o godzinie 18.00 zaprezentuje widowisko muzyczne "Wodewil Warszawski".

Takiego warszawskiego show jeszcze nie widzieliście! Na scenie piętnastu aktorów i ośmioosobowy zespół muzyczny. Kilkanaście starych warszawskich piosenek w roztańczonym widowisku. Teatr Pijana Sypialnia odważnie wkracza w kulturalne życie stolicy. Skutecznie, bo w rankingu krytyków miesięcznika "Teatr" został aż dwukrotnie wyróżniony w kategorii off w sezonie 2012/2013, a ostatnio zdobył drugie miejsce w społecznościowym plebiscycie "Śledź warszawski", który wybierał najciekawszą inicjatywę w 2013 roku.

Wyjątkowa jest przestrzeń, gdzie odbywa się spektakl. Poddasze starej fabryki w samym centrum wielkiego miasta tworzy niezwykły klimat. Nie ma kurtyny i wielkiej scenografii. Dzięki temu panuje luźna atmosfera, a artyści mają znakomity kontakt z publicznością. Scena Hoża 51, to pierwsze miejsce teatralne w Warszawie, gdzie podczas spektaklu można robić zdjęcia, nagrywać i popijać ciepłą herbatę. Kultura nie musi być sztywna i garniturowa. - mówi Karolina Lichocińska - Liczy się przecież samo przeżycie czegoś niezapomnianego. Koszula zapięta po samą szyję raczej w tym nie pomaga. Scena Hoża 51, to miejsca dla tych, którzy dobry teatr chcą zobaczyć bez napiętej atmosfery.

"Wodewil Warszawski" Teatru Pijana Sypialnia, to próba przywołania klimatu przedwojennego miasta. Scenariusz powstał na podstawie komedii Feliksa Szobera "Podróż po Warszawie" z 1876 roku. Jesteśmy młodymi artystami - mówi Karolina Lichocińska, aktorka i współtwórczyni scenariusza widowiska. Nie chcieliśmy robić folkloru warszawskiego w skali 1 do 1. Nie wystarczy, że założymy kaszkiety i zaśpiewamy wesołą piosenkę. Staraliśmy się pokazać poprzez stare teksty i piosenki Warszawę współczesną. Dlatego w finale widowiska sceną zawładną dziwne postacie - ludzie mediów, polityki i kultury. Nostalgiczny świat przedwojennego miasta zderza się z Warszawą głośną i zabieganą.

W spektaklu usłyszymy warszawskie szlagiery wykonywane na kilka głosów przy akompaniamencie ośmioosobowej orkiestry. Aktorzy śpiewają bez mikrofonów! Nie jest to już dzisiaj takie oczywiste. W ten sposób przypominamy teatrzyki ogródkowe - miejsca, które kiedyś były bardzo popularne, a które spełniamy miejsca dzisiejszych klubokawiarni. To tam ludzie przychodzili spędzić miło czas z przyjaciółmi.

Czas trwania spektaklu: 70 minut
Bilety do nabycia przed spektaklem. Cena 30 zł
Bilety można również rezerwować: scena@hoza51.pl lub zakupić przez biletomat.pl: https://www.biletomat.pl/teatry/wodewil-warszawski-436/
https://www.facebook.com/TeatrPijanaSypialnia

(-)
Materiał Teatru
14 maja 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia