Zdjęcia Witkacego- portrecisty w Krakowie

"Witkacy. Psychoholizm" - wystawa zdjęć w krakowskim Bunkrze Sztuki

Był rewelatorem współczesnej dramaturgii, awangardzistą rodzimej prozy, fantazyjnym banitą na obszarze malarstwa, a także samozwańczym praktykiem filozofii.

Stanisław Ignacy Witkiewicz 70 lat po swojej śmierci nie pozwala zapomnieć o niespokojnym duchu artysty totalnego. Jej małą, ale intrygującą część stanowią eksperymenty autora "Szewców" z fotografią. Krakowski Bunkier Sztuki poświęci im specjalną ekspozycję.

Wystawa "Witkacy. Psychoholizm" konfrontuje ze sobą fotografie artysty z lat 1910- 1938, pokazując, jak kreatywnie Witkiewicz potrafił wykorzystywać tę wówczas dopiero rozwijającą się i niekoniecznie zaliczaną do sztuki dziedzinę. Wymowny tytuł ekspozycji nawiązuje do określenia samego artysty, który nazywał siebie psychologicznym portrecistą. I właśnie portretowanie za pomocą zdjęć wyznacza porządek prezentowanych prac. Witkacy portretuje siebie, ale też sam tworzy portrety innych. Bez wątpienia to ważne uzupełnienie jego synkretycznej sztuki.

Ekspozycję można obejrzeć w dniach 30 kwietnia - 7 czerwca. Uroczysty wernisaż 8 maja o godzinie 20.00, zaś 10 maja o godzinie 14.00 po wystawie będzie oprowadzał kurator. Więcej info na witrynie Bunkra.
(mw)

ŁB
kultrunaonline
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia