Zdrada, czyli temat stary jak świat

"Niebezpieczna gra" - reż. R. Szejd - Teatr Scena Prezentacje w Warszawie

Scena Prezentacje zaprasza na polską prapremierę sztuki Erika Assousa, kameralnej opowieści o miłosnym trójkącie

Scena Prezentacje zaprasza na polską prapremierę sztuki Erika Assousa, kameralnej opowieści o miłosnym trójkącie. Jak mówią twórcy przedstawienia, zdrada małżeńska to temat stary jak świat, a przez to widzom łatwiej utożsamić się z sytuacją.

- Bohaterami są mąż i żona, którym niczego nie brakuje - mówi reżyser Romuald Szejd. - Żyją na wysokim poziomie, mają wyrafinowany gust i niecodzienny sposób spędzania wolnego czasu: nawzajem wymyślają sobie zagadki. Pewnego razu nieprzewidywalny splot wydarzeń powoduje, że ich zabawa zmienia się w grę pozorów. Sytuacja jest o tyle groźna, że w rozgrywce używają trzeciego człowieka. To z reguły źle się kończy...

Szef Sceny Prezentacje przyznaje, że sztuka Assousa przypomina mu trochę "Niebezpieczne związki" Choderolsa de Laclosa, nie chce jednak zdradzać szczegółów dotyczących fabuły. Wiele w tym spektaklu dzieje się między słowami.

Atutem przedstawienia, jak zwykle w Prezentacjach, ma być znakomita obsada. - Udało mi się zgromadzić kilka osób, które wydają się pasować do tego tekstu zarówno pod względem talentu aktorskiego, jak i wizualnie - mówi Romuald Szejd.

Na scenie zobaczymy Annę Dereszowską, która występowała w poprzedniej sztuce Assousa wystawianej w Prezentacjach, czyli "Diabelskim młynie". Aktorce partnerować będą Grzegorz Damięcki oraz grający na zmianę Bartosz Opania i Piotr Grabowski. Tą premierą Prezentacje inaugurują oficjalnie 32. sezon teatralny.

- Myślę o dwóch, może trzech nowych tytułach w przyszłym roku - mówi Romuald Szejd. - Nie chciałbym jeszcze podawać szczegółów, bo wszystko związane jest z możliwościami finansowymi teatru. Staram się unikać ślepego podążania za modami, dostosowywania repertuaru do panujących trendów, robienia teatru z przymrużeniem oka. Wydaje mi się, że tego jest dużo w Warszawie, niech inni się tym zajmują. Ja staram się trzymać własną linię repertuarową.

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
3 grudnia 2010

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...