Ze snu wyłowię złoty płaszcz (imponderabilia z podwórka)

Premierowy pokaz spektaklu zrealizowanego w ramach programu Przestrzenie Sztuki w choreografii Łukasza Zgórki.

Czuję chłodne powietrze, korę, ziemię. Podwórko - mam lat 10, może 12. Unoszę się nad ziemię, a ciało w bezczasie tańczy. Ja w ciszy przyglądam się samoistnemu poruszeniu i czuję wolność. Zmysły wyostrzają się. Wszystko staje się przyjemniejsze. Bezwładnie spadam w gęstość doświadczeń i przyjemność z ruchu.

To moje imponderabilia z podwórka. Choreografia daje mi poczucie powrotu do tego bezczasu.

Teoria żołędzia rozwijana przez Jamesa Hillmana. Tłumaczy "to coś", co pragnie za wszelką cenę w nas się ujawnić i zostać w pełni przeżyte. W różnych kulturach zjawisko to jest nazywane moira czy dajmon. Przyglądamy się momentowi, w którym poczuliśmy, że chcemy tańczyć. Staramy się usłyszeć głos naszego powołania.

Razem z tancerzami chciałbym wrócić do tego momentu magicznego i wołającego. Zindywidualizowany obraz-dusza to samo jądro charakteru człowieka czuwającego nad losem jednostki. Jak dotrzeć do naszego powołania, tego co porusza nasze zmysły i pobudza intuicję?

Jerzy Grotowski w "Teatrze Źródeł" pisze o rytuale jakim obdarzył starą jabłoń. Zatracał się w uważności i jak opisuje w istocie rzeczy, ciała wszechrzeczy. Grotowski powtarza zobacz, dotknij, poczuj. Odnosi się do zmysłów, które zabierają nas do bliskiego mi stanu tańca.

Utrzymującego się flow. To wszystko pozostaje tajemnicą pochodzącą z natury i ukrytej w niej tajemnicy. Ten rodzaj rytuału w tańcu jest dla mnie niezwykle inspirujący do pracy nad choreografią.

Choreografia: Łukasz Zgórka
Tancerze: Antonina Dąbrowska, Julia Trelka, Wiktor Łacek, Daniel Szewczyk, Karolina Klasa, Zofia Szczecina, Julia Wykręt, Martyna Górnioczek, Urszula Grzeszczuk, Vanessa Gajda

Premierowy pokaz: 22 listopada, 18.00.
Sala widowiskowa MDK Szopienice (ul. Gen. J. Hallera 28)
Wstęp wolny!

Magdalena Czerny-Kehl
Materiał organizatora
16 listopada 2023
Portrety
Łukasz Zgórka

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia