Ze specjalnym udziałem realizatorów, artystów i Artystów-Seniorów

"Nabucco" - reż. Marek Okopiński - Teatr Wielki w Łodzi

Mija trzydzieści lat od łódzkiej premiery opery „Nabucco" Giuseppe Verdiego. 24 października, dokładnie w rocznicę pierwszego przedstawienia, Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na wieczór jubileuszowy ze specjalnym udziałem realizatorów, artystów i Artystów-Seniorów. W listopadzie odbędzie się ostatni w tym sezonie spektakl tego monumentalnego dzieła.

– Trzydzieści lat na scenie to bardzo dużo. Sądzę, że realizatorzy łódzkiej premiery „Nabucco", Marek Okopiński, reżyser oraz Andrzej Straszyński, kierownik muzyczny, nie zakładali, że spektakl będzie grany aż trzy dekady. „Nabucco" to jeden z naszych repertuarowych rekordzistów. To dzieło pełne rozmachu, wielkie zarówno w sensie widowiskowej formuły, jak i wspaniałej muzyki. Nic więc dziwnego, że spektakl zwycięsko oparł się próbie czasu i cieszy się nieustającym zainteresowaniem melomanów – mówi Krzysztof Marciniak, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi.

W 1987 roku opera Verdiego zachwyciła łódzką publiczność. Wykonawcy głównych partii (a było ich kilkunastu) właśnie tymi rolami zdobywali uznanie krytyków muzycznych, sympatię widzów i wielką popularność. Pierwsza w Łodzi wykonawczyni partii Abigaille – niezapomniana Joanna Cortés – została uhonorowana Srebrnym Pierścieniem, nagrodą za najlepszą rolę teatralną w sezonie 1987/88. Znakomitymi kontynuatorami tego sukcesu są dzisiejsi wykonawcy głównych partii: Zenon Kowalski (Nabucco) i Monika Cichocka (Abigaille), którzy mają za sobą dziesiątki spektakli „Nabucco", w każdym jednak są bezkonkurencyjni i wokalnie, i aktorsko.

7 października 2017 artyści chóru Teatru Wielkiego w Łodzi pod kierownictwem Macieja Salskiego przygotowali dla widzów, którzy przyszli na balet „Spartakus", niespodziankę. Zachęcamy do obejrzenia relacji z flash mob: https://www.youtube.com/watch?v=3KFmGHBoD_A

Majestatyczne dzieło Verdiego, z przepięknymi ariami oraz z najsłynniejszą w historii muzyki pieśnią chóru – „Va, pensiero" Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje 7 listopada (godz. 18:30). To będzie 182., ostatnie w tym sezonie artystycznym, przedstawienie „Nabucco" w łódzkiej operze. Wystąpią: soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

– Już dziś, wspólnie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego, Witoldem Stępniem, zapraszamy Państwa na spotkanie jubileuszowe 30-lecia „Nabucco", które odbędzie się 24 października (godz. 18:30) w Teatrze Wielkim w Łodzi. W gronie przyjaciół naszego Teatru, w nieco mniej oficjalnej atmosferze, zaśpiewamy raz jeszcze znane partie z tego nieśmiertelnego dzieła Giuseppe Verdiego. Nie zabraknie także wspomnień i anegdot. Zatem VIVA NABUCCO! Nie wyobrażam sobie obchodów jubileuszowych bez Państwa udziału – kończy Krzysztof Marciniak.

(-)
Materiał Opery
19 października 2017
Portrety
Marek Okopiński

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia