„Zemsta" owacyjnie przyjęta na Białorusi

"Zemsta" - reż. Henryk Talar - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentował spektakl „Zemsta" na Białorusi. Widzowie w Grodnie i Mińsku owacyjnie przyjęli przedstawienie, które wyreżyserował Henryk Talar.

We wtorkowy wieczór (18 czerwca) aktorzy zagrali „Zemstę" w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym. Spektakl został odebrany niezwykle pozytywnie. Widzowie często przerywali przedstawienie brawami, a na koniec nie chcieli wypuścić aktorów ze sceny. W wydarzeniu wziął udział Jarosław Książek – Konsul Generalny RP w Grodnie.

Arleta Godziszewska – odtwórczyni roli Papkina - przyznała, że spektakl w Grodnie zagrała z wyjątkową radością.

– Odbiór „Zemsty" zarówno przez Polaków, jak i Białorusinów, bardzo mnie ucieszył i zrekompensował dosyć trudne warunki pogodowe. Mimo ogromnego zmęczenia jestem bardzo szczęśliwa, że sprawiłam radość wielu osobom. Wspaniałe reakcje utwierdziły mnie po raz kolejny w przekonaniu, że praca nad „Zemstą" przynosi dobre owoce – powiedziała aktorka.

W czwartek (20 czerwca) „Zemstę" mieli szansę obejrzeć widzowie Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku. W wydarzeniu wziął udział Artur Michalski - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi.

- Podobnie jak w Grodnie, publiczność w Mińsku przerywała nasze przedstawienie brawami,

a na koniec nagrodziła aktorów owacjami na stojąco. Również Pan Ambasador był zachwycony naszą „Zemstą". Widzowie nie chcieli wypuścić artystów ze sceny, a w kuluarowych rozmowach podkreślali, że chcieliby nas ponownie zobaczyć w Mińsku – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Arleta Godziszewska dodała, że prezentacja „Zemsty" na scenie teatru w Mińsku była niesamowitym przeżyciem.

- Sala była wypełniona po brzegi. Widzieliśmy ze sceny twarze Polaków łaknących każdego polskiego słowa. A także spojrzenia Białorusinów zaciekawionych polskim językiem i kulturą. Otrzymaliśmy kwiaty i dobre słowa od nauczycieli języka polskiego. Po tej wizycie w Mińsku na pewno pozostaną bezcenne wspomnienia – dodała aktorka.

Partnerem honorowym wydarzenia była Ambasada Rzeczypospolitej w Mińsku.

Martyna Faustyna Zaniewska
Materiał Teatru
24 czerwca 2019
Portrety
Henryk Talar

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...