Ziarnko grochu, ziarnkiem prawdy

"Księżniczka na ziarnku grochu" - reż. Bogusław Kierc - Teatr Banialuka

Jedna z najdziwniejszych, tajemnicza bajka Andersena o zmokłej przybłędzie, która mówi, że jest prawdziwą księżniczką.

Dlaczego Stary Król, słysząc pukanie do Bramy Miasta, sam idzie otworzyć? A czemu wcześniej wybredny Książę, który bardzo chciał się ożenić z księżniczką, szuka daremnie Prawdziwej Księżniczki? Czym się różni Prawdziwa Księżniczka od innych księżniczek, które okazują się nie dość Prawdziwe? Czy tylko wrażliwością delikatnej skóry?

A ziarnko grochu, będące w istocie ziarnkiem prawdy – czym jest? Skrupułem sumienia, czy jeszcze czymś innym, dolegającym duszy i – jak się okazuje – wrażliwemu ciału? Nasze przedstawienie nie odpowie pewnie na te pytania, ale – kto wie – może intuicja dzieci potrafi odczuć to, co jest najbliżej prawdy w odpowiedzi na nie.

Ciekawe, czy dorośli pamiętają jeszcze starą książkę „Baśnie" Andersena z Królową Śniegu na okładce, z ilustracjami J. M. Szancera? Ten dreszcz emocji przy poznawaniu kolejnych historii, oglądaniu obrazków? Może leży gdzieś na półce w domu albo w bibliotece. Sprawdźcie. Tam jest nasza Księżniczka.

Siedmioro aktorów, delikatna muzyka, barwna scenografia i oczywiście lalki - oto klucz do opowiedzenia tej historii. Chcemy, w poetycki sposób, zaciekawić i zauroczyć dzieci, uwolnić ich wyobraźnię i emocje.

Subtelnie i konsekwentnie czarujemy i zapraszamy do wspólnego przeżycia opowieści o osobliwych ludziach, górze materacy i o maleńkim ziarnku grochu.

Katarzyna Dendys-Kosecka
Materiał Teatru
18 lutego 2020
Portrety
Bogusław Kierc

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...