„Zielnik" najlepszym filmem tańca

6. Beirut International Women FIlm Festival w Libanie

„Zielnik" Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymał pierwszą nagrodę podczas VI Beirut International Women Film Festival w Libanie. Choreograficznemu projektowi filmowemu w reżyserii Iwony Pasińskiej przypadła nagroda Best Dance Film - dla najlepszego filmu tańca.

Beirut International Women Film Festival (Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiet) w Bejrucie to coroczne wydarzenie, organizowane przez Beirut Film Society od 2017 roku. Na festiwalu wyświetlane są filmy zrealizowane przez kobiety, opowiadające o kobietach i poruszające kwestie, które szczególnie je dotykają, jak równość płci, tożsamość seksualna czy przemoc domowa.

Misją Festiwalu jest dążenie do równouprawnienia, akcentowanie roli kobiet jako liderów w lokalnych społecznościach oraz wzmacnianie pozycji twórczyń w środowisku filmowym poprzez pokazanie historii ich sukcesów. Na festiwal można zgłaszać prace wyprodukowane w Libanie i za granicą - nie tylko filmy tańca, także filmy fabularne, dokumentalne czy animowane. W ostatniej edycji wpłynęło 1200 zgłoszeń ze 100 krajów świata.

Przypomnijmy, że „Zielnik" to piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej. Jest to baśniowy epizod, opowiedziany z czułością, tryskający intensywnymi barwami kwiatów i élan vital. Choreografia ułożona do suity Edwarda Griega i zaprezentowana przez artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca prowadzi widzów w świat flory. Pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od momentu rozkwitu po zatopiony w ciepłej nostalgii koniec. Zachęcamy do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w szarość i brązy jesieni. A wszystko to opowiedziane ruchem w rytm dynamicznych dźwięków suity Peer Gynt op. 1 w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera.

Projekt zdobył ważne nagrody, w tym aż cztery Nagrody Publiczności - na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznego w Blois (2022, Francja), Portland Dance Film Fest (2022, USA), Classical Arts Film Festival w Napa (2022, USA) oraz Moving Body Festival w Warnie (2022, Bułgaria).

Otrzymał też główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina (2022, Norwegia), nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor (2022, USA), nagrodę główną na International Dance Film Festival w Dżakarcie (2022, Indonezja) oraz nagrodę za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „najlepszy film tańca" na XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera) w San Cristóbal (2022, Wenezuela).

„Zielnik" miał swoją premierę - „na żywo" i online - 19 grudnia 2021 roku w ramach III Międzynarodowego Festiwalu „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund".

Można go oglądać bezpłatnie na VIMEO Polskiego Teatru Tańca.

Anna Koczorowska
Polski Teatr Tańca
13 marca 2023
Wątki
TANIEC

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Feblik
Lech Mackiewicz
Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z ta...