"Zielona Granica" z nagrodą

Agnieszka Holland triumfuje w Wenecji.

Agnieszka Holland wraca z weneckiego festiwalu z nagrodą specjalną jury za "Zieloną Granicę". Najlepszym filmem okazały się "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa.

— To nie był łatwy film do stworzenia, jak mogą sobie niektórzy wyobrazić, niektórzy nie. Dziękuję całej ekipie, producentom, współproducentom. Od 2014 r. trwa kryzys migracyjny w Europie. Jesteśmy tu dzisiaj, a sytuacja wciąż trwa. Ludzie są w lasach, ktoś ich odziera z godności, niektórzy z nich umierają. I to nie tak, że nie mamy zasobów (...) — mówiła ze sceny reżyserka.

Mocne słowa Holland na konferencji dla prasy. "Tego oczekuję od Europy"

"Zielona Granica" to przypomnienie o tych, którzy wciąż umierają na granicach Europy. Trudno o bardziej aktualny obraz i być może właśnie ów fakt wpłynął na wynik głosowania jury. Nie oznacza to jednak, że opiera się jedynie na wartościowym przesłaniu — jest to znakomicie wyreżyserowany i jeden z najlepszych filmów Holland.

– Film opowiada o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawia odpowiedzi polityków, sił zbrojnych, uchodźców, aktywistów i mieszkańców regionu na to wyzwanie. Zależało nam, by uchwycić ten temat w całej jego złożoności. Chcieliśmy również udzielić głosu tym, którzy są go pozbawieni – powiedziała reżyserka podczas konferencji prasowej. Po uroczystej premierze dzieło było długo oklaskiwane na stojąco i zebrało doskonałe, entuzjastyczne recenzje u krytyków z całego świata.

"Gdy »Zielona granica« debiutuje na jednym z najważniejszych festiwali filmowych świata, Agnieszka Holland jest kreowana przez obóz władzy na naczelnego wroga Polski. Reżyserka oskarżana o »propagandę« ujawnia jej krwawe skutki oraz wskazuje nazwiska tych, którzy zbierają polityczne żniwo kampanii strachu. W »Zielonej granicy« jest coś, czemu nawet powtarzający ataki PiS nie będzie umiał zaprzeczyć" — pisał Dawid Dudko dla Onetu.

Oto laureaci nagród w Konkursie Głównym 80. MFF w Wenecji:

- Złoty Lew — "Poor Things" reż. Yorgos Lanthimos
- Srebrny Lew — Wielka Nagroda Jury — "Aku wa Sonzai Shinai" reż. Ryusuke Hamaguchi
- Srebrny Lew za najlepszą reżyserię — Matteo Garrone "Io Capitano"
- Nagroda za najlepszy scenariusz — Pablo Larraín i Guillermo Calderón "El Conde" (reż. Pablo Larraín)
- Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki — Cailee Spaeny za rolę w "Priscilla" Sofii Coppoli
- Puchar Volpiego dla najlepszego aktora — Peter Sarsgaard za rolę w filmie "Memory" Michela Franco

Nagroda Specjalna Jury — "Zielona granica" reż. Agnieszka Holland

- Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora — Seydou Sarr za rolę w "Io Capitano" w reż. Matteo Garrone

KBŁ
Onet Kultura
11 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...