Ziemia ludzi szczęśliwych...

"Miasteczko Kasrylewka" - reż. Shmuel Atzmon-Wircer - Teatr Żydowski w Warszawie

Ten skromny spektakl przenosi nas w miejsce, gdzie dotykamy istoty człowieczeństwa.

Jeśli ludzie wydają nam się źli, a świat ponury, wystarczy wybrać się na wystawiany w Teatrze Żydowskim spektakl Miasteczko Kasrylewka. To miasteczko, które zostało stworzone wyobraźnią tworzącego w jidisz pisarza Szolema Alejchema. Jego mieszkańcy obdarowują się nawzajem życzliwością, pomagają sobie, i dzięki temu nikt nie czuje się samotny. A nie są wcale bez wad.

Jest więc restaurator, którego obroty nie pozwalają mu na utrzymanie rodziny, w dodatku ma wiecznie narzekającą żonę, a jednak mimo wszystko oboje budzą naszą sympatię. I oczywiście w Kasrylewce, jak zawsze u Alejchema, spotykamy energicznego Tewje Mleczarza i Menachema Mendela. Jeden z nich potrafi zrobić coś z niczego, drugi natomiast - wszystko zepsuć. Potrafi doprowadzić do bankructwa każdego, kogo namówił do ryzykownego biznesu, a mimo to nikt nie ma do niego pretensji. Bo wybaczanie błędów cechuje wszystkich mieszkańców Kasrylewki. Kolorytu lokalnego spektaklowi dodaje fakt, że sztuka grana jest w języku jidisz, a widzowie orientują się w akcji dzięki polskim napisom. To pomysł wybitnego reżysera, urodzonego w Biłgoraju Shmuela Atzmona-Wircera, którego życie zawiodło w najdalsze i nie zawsze przyjazne zakątki świata. Zawsze jednak wierny był swoim korzeniom.

Zatopieni w miejscu, w którym wszyscy, niezależnie od statusu finansowego, są szczęśliwi, sprawia, że czujemy się częścią jakiejś bajki. Skromna oprawa nie zmniejsza atrakcyjności tego odrealnionego świata. To, co stanowi o wyjątkowości przedstawienia, to język przedwojennych Żydów europejskich - coś, co chcielibyśmy zatrzymać jako relikt odchodzącego świata.


Hanna Karolak
Gość Niedzielny
31 lipca 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia