Ziemia pod Filharmonię

Centrum Muzyki w Krakowie

We wtorek Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i inicjator budowy Centrum Muzyki w Krakowie, w którym siedzibę znajdzie m.in. Filharmonia, otrzymał pismo informujące, że minister podjął decyzję o przekazaniu gruntu pod budowę obiektu.

- To dla nas wielka sprawa - mówi Kazimierz Barczyk. - Po roku naszych starań minister "odwojskowił" teren. Rozpoczynamy więc procedurę wymiany terenu z bonifikatą.

12 hektarów na bulwarze Kurlandzkim nad Wisłą, na których ma stanąć Centrum Muzyki, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wyceniła na 120 mln zł. - My chcielibyśmy wymienić ten teren z 90-procentową bonifikatą. Zresztą o taką bonifikatę wystąpił z apelem Sejmik Województwa Małopolskiego. Aby rozpocząć negocjacje, potrzebowaliśmy decyzji ministra. Teraz możemy już rozmawiać - tłumaczy Kazimierz Barczyk.

Przewodniczący Barczyk informuje, że jest już przygotowany teren na zamianę; to działka przy kampusie UJ. Czy agencji spodoba się ten teren?

- Wierzę, że tak - mówi Kazimierz Barczyk. - Chcielibyśmy do wakacji sfinalizować zamianę, by już rozpisać międzynarodowy konkurs architektoniczny. Być może obok Centrum Muzyki nad Wisłą stanie jeszcze Centrum Nauki, na wzór tego warszawskiego, którego w zeszłym roku odwiedziło milion osób.

Centrum Muzyki jest projektem samorządu województwa małopolskiego, miasta Krakowa i Akademii Muzycznej w Krakowie. Minister kultury uznał budowę centrum za priorytetową inwestycję w sferze kultury w Krakowie.

Według wstępnych założeń kompleks muzyczny miałby 37 tys. m kw., w tym m.in. dwie sale koncertowe na 1,5 tys. i na 350 miejsc, studio nagrań, biblioteki, pokoje gościnne, parking podziemny i naziemny. Budowa rozpoczęłaby się w 2015 roku, zaś ukończona zostałaby w 2018.

(-)
Nasze Miasto - Kraków
18 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...