Ziemilski w Moskwie

"Mała narracja" - reż. Wojtek Ziemilski - Teatr Studio w Warszawie

W przyszłym roku "Mała Narracja" Wojtka Ziemilskiego zostanie zaprezentowana w ramach najważniejszego w Rosji festiwalu teatralnego "Złota Maska"

W ramach programu pozakonkursowego przedstawiony będzie projekt „Teatr Polski w Moskwie”. W rosyjskiej stolicy zostaną zaprezentowane spektakle „Apollonia” Krzysztofa Warlikowskiego, „Persona. Marilyn” Krystiana Lupy, „T.E.O.R.E.M.A.T.” Grzegorza Jarzyny, „Babel” Mai Kleczewskiej, oraz "Mała Narracja" Wojtka Ziemilskiego. Nowy projekt wystartuje w marcu 2011 roku. jest realizowany we współpracy z Ministerstwami Kultury Rosji i Polski oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

O spektaklu-wykładzie „Mała Narracja”, pokazywanym dotychczas w wersji work-in-progress na wrocławskim festiwalu Zero Budget Festival oraz w ramach wykładów Nowego Teatru, napisano: "Rzadko kiedy zdarza się oglądać dzieło sztuki jednocześnie precyzyjnie, po mistrzowsku pomyślane i wykonane, a przy tym emocjonalne i osobiste". (Jolanta Nabiałek, „Teatralia”, Wrocław, listopad 2009)

"Kiedy postanowiłem napisać Małą narrację, zacząłem myśleć, co ja mam takiego, co jest dla mnie mocne. Poczułem, że mam dwie rzeczy; jedna to ta, że jestem wnukiem, a druga - ten cały mój świat sztuki nowoczesnej. W końcu cechą szczególną tego rodzaju teatru jest bezpośrednia relacja z rzeczywistością - z dokumentem, z autobiografią, z tym, co nas otacza. (...) Mała narracja jest też dla mnie między innymi spektaklem o pamięci. Pamięć to przestrzeń, gdzie najboleśniej odczuwamy paradoks nieobecności. Zwłaszcza gdy myślimy o ludziach, pamiętamy ciało, kontakt, jego fizyczność i jednocześnie cała nasza pamięć jest związana z tą nieobecnością. Opiera się na tym, że tego ciała nie ma."  - Wojtek Ziemilski

Zanim jednak spektakl wyjedzie do Rosji, będą mieli Państwo okazję zobaczyć go w Teatrze Studio w Warszawie

Joanna Bieguńska
Materiały Teatru
27 listopada 2010

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia