Zima w operze, czyli Moniuszko oblężony.

"Straszny dwór" - reż. Natalia Babińska - Opera Nova

W XVII-wiecznej Polsce noc sylwestrowa nie wyróżniała się specjalnie od innych, poza tym, że wróżono na temat małżeństwa, urodzaju czy pogody. Przełom roku świętowano w zaciszu dworków, na przyjęciach z ponczem i polowaniami.

I tak jest w operze Moniuszki: „Straszny dwór", czerpiący wątki libretta z XVII-wiecznej gawędy i wspomnień Moniuszki z dzieciństwa w dworze dziadka (wielki zegar z kurantem), to „podróż sentymentalna" w krainę mitu sarmackiego. Podczas pracy nad „Strasznym dworem" inwencja muzyczna Moniuszki znalazła się w swoim żywiole.

W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru i lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki reprezentuje gatunek opery komicznej (komediowa intryga opery - śluby kawalerskie i wynikające z nich perypetie, umizgi Damazego do Hanny, strasząca „dusza zegara"). O ponadczasowej, mistrzowskiej wartości artystycznej dzieła zadecydowały takie cechy, jak wyraziste charakteryzowanie postaci, pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych, barwna instrumentacja. Sam Moniuszko ,w spektaklu Opery Nova wyreżyserowanym przez Natalię Babińską ,obecny jest jako moderator wydarzeń scenicznych: trzymane przez niego rekwizyty zapowiadają kolejne sceny.

Najbliższe przedstawienia (28, 29 lutego o godz.19. i 1 marca o godz.18) są „oblężone" przez publiczność; Dział Obsługi Widzów codziennie odwiedza kilkadziesiąt osób zainteresowanych nabyciem biletów z ew. zwrotów lub „wejściówek".

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak ,a w głównych partiach solowych wystąpią: Łukasz Załęski (Stefan), Janusz Żak (Zbigniew), Leszek Skrla (Miecznik), Julia Pruszak (Hanna), Dorota Sobczak (Jadwiga).

Tradycyjnie, od kilkunastu sezonów artystycznych, jeden ze spektakli przygotowywany jest z udziałem studentów Wydziału Wokalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej. Teraz wystąpią oni w sobotnim przedstawieniu.

Ewa Chałat
Opera Nova w Bydgoszczy
27 lutego 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia