Zimowa gratka dla fanów musicalu

"Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Studio Buffo w Warszawie

Fanów musicalu czeka wkrótce nie byle jaka gratka. W grudniu na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni zagrana zostanie "Polita" - musical Teatru Studio Buffo w Warszawie, pierwszy na świecie, zrealizowany w technice 3d, którą znamy z "Piotrusia Pana". Spektakl zagrany zostanie 4 grudnia o godz. 17 i 20. Bilety w cenie od 150 do 240 zł.

Fanów musicalu czeka wkrótce nie byle jaka gratka. W grudniu na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni zagrana zostanie "Polita" - musical Teatru Studio Buffo w Warszawie, pierwszy na świecie, zrealizowany w technice 3d, którą znamy z "Piotrusia Pana". Spektakl zagrany zostanie 4 grudnia o godz. 17 i 20. Bilety w cenie od 150 do 240 zł.

"Polita" to widowisko muzyczne stworzone na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri. Połączenie wirtualnej dekoracji z rzeczywistymi rekwizytami oraz możliwość wykorzystania nieograniczonej ilości aktorów i statystów, daje możliwość tworzenia scen o jakich twórcy teatralni i rewiowi mogli dotychczas tylko marzyć.

W roli Poli Negri wystąpi Natasza Urbańska.

- "Polita" to musical napisany specjalnie dla Nataszy Urbańskiej, pierwszy na świecie musical zrealizowany w technologii stereoskopowej (3D). Widzowie oglądają ten spektakl w okularach, które umożliwiają zobaczenie przestrzennych dekoracji wirtualnych i wirtualnych aktorów. Połączenie tradycyjnego teatru ze światem 3D daje fantastyczny efekt wizualny. Widzowie widzą coś, czego jeszcze nigdy nie widzieli w teatrze - zapewnia Janusz Józefowicz, reżyser i aktor spektaklu.

Dzięki tej technice zobaczymy Polę Negri grającą m.in. z Ernstem Lubitchem, Charlie Chaplinem i tańczącą z Rudolfem Valentino. Będzie to możliwe dzięki pracy studia Platige Image, które zrealizowało m.in. nominowany do Oskara film "Katedra" w reżyserii Tomasza Bagińskiego czy projekcje do "Piotrusia Pana" w reż. Janusza Józefowicza, koprodukcji Studia Buffo i Teatru Muzycznego w Gdyni.

Dzięki temu w pełnym wymiarze będzie można zobaczyć podczas spektaklu studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfeld'a i Berlin lat 30. Publiczność spektaklu znajdzie się też pod budynkiem nowojorskiej giełdy na Wall Street, w momencie wybucha wielki kryzys 1929 roku. Spektakl grany jest repertuarowo w Teatrze Studio Buffo. Gdyńska wersja będzie nieco bardziej rozbudowana.

- "Polita" grana jest w Polsce w wersji kameralnej w Teatrze Studio Buffo. Teatr Muzyczny w Gdyni ma większą scenę, co pozwoli nam rozwinąć skrzydła. Przypominam, że premiera "Polity" odbyła się na warszawskim Torwarze - graliśmy dla 2000 widzów na tle ekranu o wymiarach 22 na 8 metrów. W Gdyni pokażemy sceny, których nie możemy zagrać w Buffo. Będzie więc lot prawdziwym samolotem w wirtualnej przestrzeni, stare samochody, może żywe konie wypłoszą wirtualne gołębie. Ale najważniejsza w tym wszystkim jest opowieść o Poli Negri, fantastyczna historia dziewczyny z Lipna, która podbiła Hollywood - dodaje Janusz Józefowicz.

Spektakl grany był m.in. w Petersburgu, Moskwie, Chicago czy Stuttgarcie, zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Musicalowego w Deagu w Korei Południowej, gdzie Natasza Urbańska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu. Reżyserem spektaklu jest Janusz Józefowicz, muzykę przygotował Janusz Stokłosa, zaś scenografia to dzieło studia Platige Image. Za scenariusz odpowiada Agata Miklaszewska. Prapremiera musicalu odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej "Łuczniczka" w Bydgoszczy w 2011 roku (jego premiera warszawska odbyła się w tym samym roku w Hali Torwar).

Bilety na gdyńskie spektakle kosztują 150 (balkon II w bocznych sektorach widowni), 170 zł (balkon II na wprost sceny), 200 zł (obie loże oraz parter w bocznych sektorach widowni), 220 zł (balkon I w bocznych sektorach widowni) i 240 zł (parter, amfiteatr i pierwsze rzędy balkonu I na wprost sceny).

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
30 marca 2018

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia