Zjadą się gwiazdy teatru

Ruszyły 29. Warszawskie Spotkania Teatralne

Przez ponad dwa tygodnie będzie można zobaczyć najciekawsze i najgłośniejsze polskie premiery ostatniego roku. Wśród reżyserów ci najsłynniejsi to: Krystian Lupa, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Mariusz Treliński, Jan Klata, Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz czy Michał Zadara.

Najważniejszym wątkiem tegorocznej edycji Spotkań Teatralnych jest prezentacja najlepszych zdaniem organizatorów spektakli granych w 2008 r. W sumie będzie można zobaczyć dwadzieścia przedstawień z całej Polski.

Festiwal rozpoczął się wczoraj przedstawieniem "Aktorzy prowincjonalni" w reżyserii Agnieszki Holland i Anny Smolar z teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Holland przeniosła fabułę swego nagrodzonego w Cannes filmu sprzed 30 lat na obrotową scenę. Wydarzeniem artystycznym dzisiejszego dnia ma być "Factory 2", czyli "zbiorowa fantazja inspirowana życiem Andy\'ego Warhola", w reżyserii Krystiana Lupy z krakowskiego Starego Teatru. Słynne już jedno z najnowszych dzieł mistrza jest odważnym eksperymentem na granicy spektaklu, performance i improwizacji.

Wśród najlepszych nie można przegapić m.in. spektaklu "Lew w zimie" Jamesa Goldmana w reż. Grzegorza Jarzyny, zrealizowanego wspólnie z wiedeńskim Burgtheater, niewystawianego dotąd w Warszawie. Warto też zobaczyć spektakl "Król umiera, czyli ceremonie" Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka z Krakowa i dwie inscenizacje "Sprawy Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej. Pierwsza wielokrotnie nagradzana w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu, druga - także głośna i intrygująca - autorstwa Pawła Łysaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Drugim równie ekscytującym nurtem festiwalu będzie przegląd przedstawień najciekawszego teatru lalkowego w Polsce - Białostockiego Teatru Lalek. Warszawiacy zobaczą najwybitniejsze spektakle lalkarzy z Podlasia, m.in. ["Biegun" - na zdjęciu], "Fasadę" czy "Sklepy cynamonowe" Schulza. - Ta forma teatru jest wciąż niesłusznie niedoceniana i odbierana wyłącznie jako sztuka dla dzieci. Tymczasem w Europie Białostocki Teatr Lalek ma pozycję porównywalną do tej, jaką zajmuje tam Krzysztof Warlikowski - mówi Maciej Nowak, dyrektor festiwalu z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Imprezie będą towarzyszyły inne atrakcje.

W Instytucie Teatralnym przy ul. Jazdów odbędzie się przegląd filmów Agnieszki Holland. W programie m.in. wspomniani już "Aktorzy prowincjonalni", "Kobieta samotna" czy "Gorączka". Za to w kawiarni Nowy Świat, która zmieniła się w centrum festiwalowe, odbywać się będą spotkania, konferencje, sety didżejskie, koncerty i promocje książek. Wśród gości znajdą się m.in. Slavoj Żiżek, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk i Agnieszka Holland. W ramach drugiej edycji Polish Showcase w festiwalu weźmie udział 30 kuratorów teatralnych, producentów, dyrektorów festiwali z całego świata.

Warszawskie Spotkania Teatralne są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce organizowanym od 1965 r. Reaktywowano go po ośmioletniej przerwie w 2008 r. - Z jednej strony integruje ludzi, z drugiej jest przeglądem tego, co najważniejszego dzieje się w polskim teatrze. Jest atutem w naszych staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - mówił wczoraj Marek Kraszewski, dyrektor miejskiego biura kultury.

Bilety na spektakle w cenie 20-180 zł można kupić m.in. w Instytucie Teatralnym przy ul. Jazdów 1 oraz w kawiarni Nowy Świat.
(mi)

Piotr Olechno
Polska Metropolia Warszawska nr 105
7 maja 2009

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia