Zła macocha nie ma szans

"Królewna Śnieżka..." - reż. Henryk Konwiński - Opera Nova w Bydgoszczy

Śnieżka tańcząca do muzyki Bogdana Pawłowskiego kończy 41 lat. Na scenie jest jednak młoda, piękna, a wielbicieli jej przybywa. W Bydgoszczy uzbierało się ich przez 10 lat grania około 60 tysięcy

25 stycznia operowy zespół baletowy pracujący obecnie pod kierownictwem Ilony Jaświn-Madejskiej, zatańczył (po około dwuipółrocznej przerwie) 80 przedstawienie "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków". - Od niedzieli do dziś sprzedaliśmy ponad dwa tysiące osiemset biletów - mówi Ewa Chałat, specjalista do spraw promocji Opery Nova. - Dzieci Śnieżkę kochają. Rzadko się zdarza, żeby usiedziały w fotelach. Podbiegają do poręczy orkiestronu, kręcą piruety, robią szum, gwar, piszczą z wrażenia. Gdy królewna ma zjeść zatrute jabłko, z widowni dobiega jęk przerażenia. Błyszczące oczy, otwarte buzie, oczekiwanie - same spontaniczne reakcje, prawdziwe, nie wirtualne! Strach przed złą królową jest niekłamany, podobnie jak radość na widok krasnoludków buszujących po widowni.

Emocje podkręca nie tylko świetnie obmyślona przez braci Grimm akcja, ale i scenografia, kostiumy. Nie mniejsze wrażenie robią zwierzęcy bohaterowie: Ptak, Lis, Żabka, Wiewiórki, Niedźwiedź, Myśliwy, Dwór, Świta.

W obecnej odsłonie Śnieżki wystąpiło 37 tancerzy baletu, plus cztery małe dziewczynki ze studia baletowego w roli pazików i sześć dorosłych dziewcząt z tegoż studia. Sześciu chłopców Opera wypożyczyła z grupy tańca towarzyskiego. Po wspomnianej przerwie "odświeżono" obsadę. Główne partie solowe (Śnieżki i Królewicza) tańczyły wymiennie dwie pary: Olga Marczak i Wiktor Dierewianko oraz Marta Kwaśniak i Mariusz Kowalczyk. W postać Złej Królowej wcieliły się zaś: Angelika Gembiak i Anna Tłokińska. W roli Ptaka wystąpiła po raz pierwszy Olena Ponomarowa, a za pulpitem dyrygenckim stanął Henryk Wierzchoń.

Skoro Śnieżka znowu okazuje się być kasowym hitem, nie pozostaje nic innego, jak zaapelować do dyrektora Macieja Figasa, by piękna królewna częściej gościła na bydgoskim afiszu!

Katarzyna Bogucka
Express Bydgoski
27 stycznia 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia