Zło czyste, elementarne

"Macbeth" - reż. Rufus Norris - National Theatre Live

Najbardziej intensywna i zatrważająca tragedia Szekspira w reżyserii Rufusa Norrisa („Opera za trzy grosze", „Zawsze piękne").

Rory Kinnear, który wcielał się m.in. w rolę Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze", tytułowego bohatera w „Młodym Marksie" i Jagona w „Otellu" w cyklu NT LIVE, a także występował m.in. w serii filmów o Jamesie Bondzie, gra tu owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff („Shameless", „Królowa dziewica", „Sufrażystka") wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem w drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni.

W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Rufus Norris stworzył widowisko ukazujące właśnie ten aspekt opowieści o Makbecie. Para małżeńska buduje swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także na wcześniejszej kronice „Historia Gentis Scotorum". Rzeczywiście, 27 lipca 1054 roku Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinane przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, a królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę – Dunkana.

Dramatopisarz wszech czasów wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. „Makbet" jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira.

Lista kin na żywo & powtórki

10 maja 2018 | czwartek | 20:00 | na żywo z polskimi napisami

1. Bydgoszcz Multikino
2. Czechowice-Dziedzice Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach
3. Częstochowa Kino Studyjne OKF Iluzja
4. Ełk Ełckie Centrum Kultury
5. Gdańsk Multikino
6. Gdynia Multikino
7. Gliwice KINO AMOK
8. Katowice Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos
9. Katowice Multikino
10. Kraków Kijów.Centrum
11. Kraków Multikino
12. Lublin Multikino
13. Łódź Multikino Silver Screen
14. Olsztyn Multikino
15. Poznań Kino Pałacowe
16. Poznań Multikino Stary Browar
17. Rzeszów Kino Zorza
18. Rzeszów Multikino
19. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury
20. Szczecin Multikino
21. Wadowice Wadowickie Centrum Kultury
22. Warszawa Kino Praha
23. Warszawa Multikino Targówek
24. Warszawa Multikino Warszawa Ursynów
25. Warszawa Multikino Złote Tarasy
26. Włoszczowa Kino „Muza" we Włoszczowie
27. Wrocław Multikino – Pasaż Grunwaldzki
28. Zabrze Multikino

13 maja 2018 – Konin, Koniński Dom Kultury
23 maja 2018 Przemyśl kino Centrum 3D
27 maja 2018 Nowa Sól Nowosolski Dom Kultury
28 czerwca 2018 – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy), Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze

Rozpowszechnianiem cyklu „National Theatre Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD", „Bolshoi Ballet Live", „National Theatre Live", „Exhibition on Screen", „Comédie-Française Live" czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Katarzyna Gardzina-Kubała
Na żywo w kinach
9 maja 2018
Portrety
Rufus Norris
Wątki
Teatr w kinie

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...