Złote Klucze trafiły do Opery

OiFP została laureatem nagrody Kuriera Porannego „Złote Klucze"

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku została laureatem nagrody Kuriera Porannego „Złote Klucze" w kategorii Projekt Roku. Kapituła konkursu uznała, że otwarcie naszej instytucji we wrześniu ubiegłego roku było „kamieniem milowym w rozwoju Białegostoku i regionu".

Na uroczystej gali w piątek 8 lutego nagrodę odebrał Roberto Skolmowski, dyrektor OiFP-ECS w Białymstoku, który na początek podziękował kapitule konkursu i redaktorowi naczelnemu Kuriera Porannego za to wyróżnienie.

- Wiem, ile redakcję Kuriera Porannego kosztowało przyznanie nam tej nagrody. Dzisiaj dziękuję przede wszystkim w imieniu 282 pracowników OiFP: orkiestry, chóru, śpiewaków, obsługi, ochrony, administracji których ciężkiej pracy zawdzięczamy ten sukces artystyczny i frekwencyjny – mówił odbierając „Złote Klucze" Roberto Skolmowski.  – A mamy z czego być dumni. Już za kilka dni powinniśmy przywitać w operze naszego stutysięcznego gościa od czasu otwarcia nowego gmachu, co oznacza, że w ciągu 4,5 miesiąca odwiedziło nas 100 tys. widzów! Jaki teatr w Polsce może pochwalić się takim wynikiem? A ten rok zapowiada się jeszcze bardziej imponująco. Szykujemy dla widzów cztery wspaniałe premiery: "Upiora w Operze", operę kameralną "Pimpinone", "Traviatę" i "Skrzypka na dachu". Mogę też już oficjalnie przekazać, że rozpoczynamy współpracę z naszymi wschodnimi partnerami „bilet do opery za wizę". Dzięki przychylności polskiego MSZ-tu już na początku marca przyjeżdżają na spektakle do opery pierwsze autokary gości zza wschodniej granicy. W marcu i kwietniu przyjedzie do nas ponad tysiąc takich turystów, a w całym 2013 szacujemy, że będzie ich ponad 10 tysięcy.

W uzasadnieniu przyznania nagrody kapituła konkursu uznała, że otwarcie Europejskiego Centrum Sztuki to kamień milowy w rozwoju Białegostoku i regionu, niezaprzeczalny dowód na rosnący prestiż województwa, a także lokalne dobro, wspólny wysiłek i powód do dumy wszystkich mieszkańców. OiFP jest obecnie jest największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy.

Roberto Skolmowski dziękując za wyróżnienie nie zapomniał i o tych, którzy przed prawie dziesięcioma laty wpadli na pomysł wybudowania w Białymstoku Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki.

- Kłaniam się dzisiaj tym wszystkim, którzy mieli odwagę i śmiałość najpierw wymyśleć ten projekt, a potem konsekwentnie go realizować. Nasz sukces dowodzi, że wbrew malkontentom, często złej prasie – to właśnie oni mieli rację i to im dzisiaj należą się przeprosiny za te wszystkie złe myśli i złe słowa jakie pod adresem Opery i Filharmonii Podlaskiej padły – zakończył swoje przemówienie Roberto Skolmowski.

 

(-)
Materiały OiFP
11 lutego 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia