Złote Maski 2010 rozdano

nagrody dla twórców teatru na Górnym Śląsku

W poniedziałek 29 marca odbyło się uroczyste wręczenie Złotych Masek - nagród dla artystów teatru. Tegoroczna edycja będzie mieć miejsce w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

„Złote Maski” przyznawane są od 1968 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. W skład jury, oprócz reprezentanta Marszałka Województwa Śląskiego, wchodzą także przedstawiciele prasy, radia i telewizji.
W tym roku nagrody przyznano w następujących kategoriach:

Przedstawienie roku – „Król umiera” Eugène Ionesco (reż. François Lazaro, Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej)

Reżyseria – Michał Znaniecki („Producenci” Mela Brooksa, Teatr Rozrywki w Chorzowie)

Scenografia – Marcel Sławiński i Katarzyn Sobańska („Oliver” Lionela Barta, Teatr Rozrywki w Chorzowie)

Aktorstwo – rola męska –  Rafał Sawicki (za rolę Iwana Chlestakowa w spektaklu „Rewizor” Mikołaja Gogola w reżyserii Łukasza Czuja i za rolę Sawy w spektaklu „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami”, Artura Pałygi w reżyserii Piotra Ratajczaka, Teatr Polski w Bielsku- Białej)

Aktorstwo – rola kobieca – Anna Guzik (za rolę Maureen Folan w spektaklu „Królowa piękności z Leenane” Martina McDonagha w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, Teatr Polski w Bielsku-Białej)

Rola wokalno-aktorska – Dariusz Niebudek (za role Rogera de Billa i Maksa Białystoka w spektaklu „Producenci” Mela Brooksa w reżyserii  Michała Znanieckiego, Teatr Rozrywki w Chorzowie)

Nagroda specjalna – Henryk Konwiński (za choreografię do spektaklu „Romeo i Julia” Hectora Berlioza, Opera Śląska w Bytomiu)

Rola w teatrach lalkowych – Ewa Zawada (za rolę Oli w spektaklu „Kosmita” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza oraz za rolę tytułową w spektaklu „Calineczka” Dariusza Czajkowskiego w reżyserii Adama E. Kwapisz, Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie)

Spektakl dla dzieci – „High School Musical” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, Teatr Muzyczny w Gliwicach

mo
Dziennik Teatralny
30 marca 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia