Złoty medal dla TVP

Targi Poznań Media Expo 2013

W dniach 5-7 kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywa się piąta edycja targów telewizyjnych Poznań Media Expo 2013.

W tym roku głównym wydarzeniem jest międzynarodowa konferencja „Cyfrowa Polska dla Wszystkich" poświęcona trwającej obecnie w naszym kraju cyfryzacji telewizji naziemnej, traktowanej jako najważniejszy projekt w sferze publicznej. Jak podkreślają uczestnicy konferencji – proces ten jest zasadniczym zwrotem technologicznym, gdyż umożliwia dotarcie z bogatą ofertą programową do szerszego grona mieszkańców Polski, oraz stwarza możliwość dostępu do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym. Tym właśnie kwestiom poświęcone są panele prowadzone przez ekspertów TVP, podczas których dyskutowana jest przyszłość naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce oraz demonstrowane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, możliwe do zastosowania dzięki cyfryzacji. Ważną częścią spotkania jest temat dostępności telewizji cyfrowej wśród osób niepełnosprawnych i przykłady przełamywania barier z perspektywy europejskiej oraz plany cyfryzacyjne Polskiego Radia.

Sesja tematyczna „Telewizja przyszłości" będzie okazją do zaprezentowania przez TVP nowatorskiej w skali kraju pilotażowej aplikacji alarmowej dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców „Regionalny System Ostrzegania", wykorzystującej Platformę Hybrydową TVP. Z wdrożonej przez Telewizję Polską usługi HbbTV korzysta w ostatnim czasie już ponad 50 tysięcy widzów miesięcznie. Produkty technologiczne wykorzystujące sieć internetową będą też eksponowane na stoisku TVP podczas sprzętowej wystawy, otwartej w sobotę i niedzielę dla wszystkich zwiedzających zainteresowanych urządzeniami do przekazu i odbioru sygnału telewizyjnego i techniką telewizyjną.
Tradycją imprezy targowej jest wybór najlepszych produktów i usług wprowadzonych na polski rynek, ocenianych pod względem jakości wykonania w oparciu o najwyższej klasy technologie. W tym roku Sąd Konkursowy reprezentowany przez przedstawicieli mediów elektronicznych wyróżnił 6 produktów, wśród nich aplikację TVP Stream, która umożliwia oglądanie na żywo programów OTV, TVP Info, TVP Parlament w internecie i na urządzeniach mobilnych. W piątek wieczorem na uroczystej gali wszystkie produkty wyróżnione na targach Poznań Media Expo 2013 zostaną nagrodzone Złotym Medalem MTP. Nagrodę w imieniu Telewizji Polskiej odbiera Marcin Dąbrowski zastępca dyrektora Ośrodka TVP Technologie. TVP udostępniła swoim widzom bezpłatną usługę streamingu online zaledwie kilka tygodni temu, a liczba użytkowników, którzy pobrali już tę aplikację przekroczyła 70 tysięcy.

Na targach, poza prelekcjami i częścią wystawienniczą, odbywają się też warsztaty szkoleniowe i forum technologii cyfrowych. Targi Poznań Media Expo 2013 organizowane są przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, pod patronatem technologicznym Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.

Aleksandra Osiak
Dziennik Teatralny Katowice
6 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...