Zmarł Andrzej Krajewski

Andrzej Krajewski (ur. 1933) - malarz i grafik, twórca plakatów filmowych i teatralnych.

Z żalem zawiadamiamy, że 10 kwietnia zmarł Andrzej Krajewski, twórca wielu plakatów Teatru Wybrzeże.

Ukończył Liceum Plastyczne we Wrocławiu i studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1963), uzyskując dyplom w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Po studiach zajmował się grafiką użytkową, projektował plakaty, głównie filmowe – m.in. „Boccaccio '70", filmy z serii o Fantomasie i Markizie Angelice, „Zdobycz", „Sindbad", „Zbrodnia w klubie tenisowym"; uprawiał rysunek prasowy oraz grafikę wydawniczą - jego dziełem jest opracowanie graficzne licznych tomów serii beletrystycznej Klubu Interesującej Książki Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Tworzył w stylistyce pop-artu, a od lat 70. malował obrazy w stylu art déco. Od 1985 mieszkał i tworzył w USA. W 2005 powrócił do projektowania plakatów, również teatralnych. Jego prace wystawiane m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Ilustracji w Osace, wystawach indywidualnych i zbiorowych w Londynie, Helsinkach, Sztokholmie, Paryżu i Tokio, znajdują się w zbiorach licznych muzeów, galerii i kolekcjach prywatnych.

Dla Teatru Wybrzeże tworzył plakaty od 2006 roku do „Łupu", „G®Upy Laokoona", „Willkommen w Zoppotach", „Evy Peron", „Statku szaleńców", „Murzyna warszawskiego" i „Seansu".

Zaprojektowany w 2016 roku plakat do spektaklu „Czyż nie dobija się koni?" okazał się ostatnim zaprojektowanym dla nas i ostatnim Jego plakatem w całej 65-letniej drodze twórczej.

Grzegorz Kwiatkowski
Materiały Teatru Wybrzeże
16 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki