Zmarł Andrzej Krajewski

Andrzej Krajewski (ur. 1933) - malarz i grafik, twórca plakatów filmowych i teatralnych.

Z żalem zawiadamiamy, że 10 kwietnia zmarł Andrzej Krajewski, twórca wielu plakatów Teatru Wybrzeże.

Ukończył Liceum Plastyczne we Wrocławiu i studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1963), uzyskując dyplom w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Po studiach zajmował się grafiką użytkową, projektował plakaty, głównie filmowe – m.in. „Boccaccio '70", filmy z serii o Fantomasie i Markizie Angelice, „Zdobycz", „Sindbad", „Zbrodnia w klubie tenisowym"; uprawiał rysunek prasowy oraz grafikę wydawniczą - jego dziełem jest opracowanie graficzne licznych tomów serii beletrystycznej Klubu Interesującej Książki Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Tworzył w stylistyce pop-artu, a od lat 70. malował obrazy w stylu art déco. Od 1985 mieszkał i tworzył w USA. W 2005 powrócił do projektowania plakatów, również teatralnych. Jego prace wystawiane m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Ilustracji w Osace, wystawach indywidualnych i zbiorowych w Londynie, Helsinkach, Sztokholmie, Paryżu i Tokio, znajdują się w zbiorach licznych muzeów, galerii i kolekcjach prywatnych.

Dla Teatru Wybrzeże tworzył plakaty od 2006 roku do „Łupu", „G®Upy Laokoona", „Willkommen w Zoppotach", „Evy Peron", „Statku szaleńców", „Murzyna warszawskiego" i „Seansu".

Zaprojektowany w 2016 roku plakat do spektaklu „Czyż nie dobija się koni?" okazał się ostatnim zaprojektowanym dla nas i ostatnim Jego plakatem w całej 65-letniej drodze twórczej.

Grzegorz Kwiatkowski
Materiały Teatru Wybrzeże
16 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia