Zmarł Czesław Jaroszyński

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, wykładowca retoryki, poeta.

Urodził się 29 lipca 1931 w Balewiczach. Zmarł 27 stycznia w Warszawie.

 Urodził się na ziemi nowogródzkiej, gdzie spędził dzieciństwo. W 1940 roku wraz z rodziną został przesiedlony w głąb Związku Radzieckiego, gdzie mieszkali kolejnych sześć lat. Po powrocie z zesłania cała rodzina osiedliła się na ziemiach odzyskanych w Siedlęcinie. W Jeleniej Górze ukończył gimnazjum, a następnie we Wrocławiu rozpoczął studia filozoficzne i teologiczne. W 1954 roku zdecydował się rozpocząć naukę w PWST w Łodzi, którą ukończył w 1958 roku.

Debiutował będąc jeszcze w szkole teatralnej - 6 listopada 1956 - rolą Notariusza w spektaklu 'W małym domku" Tadeusza Rittnera w reż. Adama Daniewicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Po uzyskaniu dyplomu zaczęła się współpraca aktora z teatrami warszawskimi, która trwała z krótkimi przerwami do 1990 Zesłanie i trudne powrotyroku.

Artysta ma w swoim dorobku około trzydziestu występów w filmach, ponad pięćdziesiąt ról teatralnych, szesnaście w Teatrze Telewizji i kilka w Teatrze Polskiego Radia. Wystąpił w wielu serialach filmowych, min. w "Janosiku" w roli harnasia Bardosa.

Od połowy lat osiemdziesiątych aktor prowadził wykłady z retoryki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem książek: "Zesłanie i trudne powroty", "Zesłanie". Wraz z synem Piotrem Jarockim (prof. KUL) napisał: "Kulturę słowa. Podstawy retoryki" oraz "Podstawy retoryki klasycznej" .

Pisał wiersze. W 1993 roku ukazał się tom wierszy aktora, artysta jest też autorem książki „Zesłanie, opowieść o tamtym czasie" będącej zapisem wspomnień z zesłania w głąb Związku Radzieckiego.

W 1990 roku wycofał się z zawodu aktora, z teatrem pozostawał jednak nadal związany pisując recenzje teatralne.
W wyborach w 1991 kandydował do Sejmu z listy Wyborczej Akcji Katolickiej.

Zmarł 27 stycznia 2020 w Warszawie.

Źródło: Wikipedia, E-teatr, film Polski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
7 lutego 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia