Zmarł Jan Paweł Gawlik

Zmarł dramaturg i reżyser Jan Paweł Gawlik – dramaturg, reżyser, krytyk teatralny i publicysta

W życiu zawodowym związany był w krakowskimi teatrami: Teatrem Rozmaitości (obecnie Bagatela), Narodowym Starym Teatrem i Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Miał 93 lata. Zmarł dramaturg i reżyser Jan Paweł Gawlik

Urodził się we Lwowie w 1924 roku. W 1946 zamieszkał w Krakowie. Tu ukończył studia na Akademii Handlowej oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pracownikiem Muzeum Narodowego w Krakowie, Wydawnictwa Literackiego, redakcji „Życia Literackiego" i „Tygodnika Powszechnego". W 1970 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego i kierownika artystycznego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, zastępując na tej funkcji Zygmunta Hubnera.

Współpracował z wybitnymi krakowskimi reżyserami: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, a także z Krystianem Lupą, Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Był także dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honoris Gratia w 2016 roku za zasługi dla Krakowa.

(-)
Magiczny Kraków
25 marca 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia