Zmarł Jerzy Wasiuczyński

znakomity aktor, reżyser

W piątek 7 września 2012 r. zmarł Jerzy Wasiuczyński - znakomity aktor, reżyser. Nasz Kolega i Nestor. Był absolwentem wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1958 r. Zagrał w ponad 60 przedstawieniach zrealizowanych w: PWST w Krakowie, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Powszechnym w Radomiu, Teatrze Ziemi Krakowskiej im. L. Solskiego w Tarnowie.

Wyreżyserował ponad 30 przedstawień teatralnych, granych z powodzeniem na deskach teatrów w Kielcach, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie i Opolu. Wśród tytułów, które brał na reżyserski warsztat, były m.in.: "Cena" A. Millera, "Pułapka na myszy" A. Christie, "Jeszcze pożyjesz" B. Okudżawy.

Ma na swoim koncie także role filmowe i telewizyjne, m. in. w: „Janosiku", „Wodzireju", „07, zgłoś się", „Oku proroka", „Rycerzach i rabusiach".

Od 1979 r. był związany - jako aktor i reżyser - z Teatrem Powszechnym w Radomiu, gdzie wystąpił w kilkudziesięciu przedstawieniach. Do jego kreacji, które szczególnie zapadły w pamięć widzów, należą: Krzysztof z "Jadzi wdowy" J. Tuwima, tytułowa rola w "Panu Jowialskim" A. Fredry, Prokop z "Horsztyńskiego" J. Słowackiego ,Gajowiec z "Przedwiośnia" S. Żeromskiego, Chaim Leib ze "Sztukmistrza z Lublina" I. B. Singera, Dulski z "Moralności pani Dulskiej" G. Zapolskiej, Tejrezjasz z "Antygony" Sofoklesa, Prodziekan Thompson z „Love story" E. Segala, Dziadek z „Argonautów" B. Sokół czy Ochmistrz z „Wizyty starszej pani" F. Dürrenmatta.

W radomskim teatrze wyreżyserował kilkanaście przedstawień, m.in.: "Szachy" S. Grochowiaka, "Okno" I. Iredyńskiego, "Jesienny wieczór" F. Dürrenmatta, "Zwykły dzień pewnego lata" S. Łubińskiego czy "Kłębowisko żmij" F. Mauriaça. Ostatnim jego rezysereskim dziełem było przedstawienie "Dawaj" Mariusza Bielińskiego, zrealizowane w naszym Teatrze w 2007 r.

Jerzy Wasiuczyński był otwarty na nowości - chętnie uczestniczył w czytaniach dramatów współczesnych w ramach festiwali Tydzień Sztuk Odważnych, organizowanych przez Teatr Powszechny w Radomiu.

Był niezwykle ceniony zarówno jako reżyser, jak i aktor. Od lat cieszył się niekwestionowanym szacunkiem środowiska, uznaniem krytyków i sympatią publiczności.

W 1998 r. Jerzy Wasiuczyński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2008 r. z okazji 50-lecia pracy twórczej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowal go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Po raz ostatni pojawił się na scenie w  tym samym roku w roli Ochmistrza w "Wizycie starszej pani" F. Durrenmatta w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Pan Jerzy był utalentowanym, oddanym teatrowi artystą i wrażliwym, niezwykle skromnym, serdecznym, pełnym ciepła człowiekiem. Wiernie i życzliwie sekundował każdej naszej premierze. Tak Go zapamiętamy...

(-)
Materiały Teatru
10 września 2012

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia