Zmarł Maciej Chojnacki

wieloletni scenograf Teatru Wybrzeże

Studiował na wydziałach grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był stypendystą wydziału scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii.

Debiutował w 2003 roku scenografią do „Ulicy Gagarina" Gregory'ego Burke'a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże. Współpracował z wieloma teatrami m.in. Z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Tteatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rozrywki w Chorzowie czy Teatrem Dada von Bzdülöw.

Na gdańskiej scenie stworzył również scenografię do „Zwyczajnych szaleństw" Petra Zelenki, „Szefa wszystkich szefów" Larsa von Triera, „Kasi z Heilbronnu" Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, „Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, „Pamiętnika z dekady bezdomności" Anny Łojewskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Szeks Show Presents Yorick, czyli spowiedzi Błazna" Williama Shakespeare'a w reżyserii Moniki Strzępki, „Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego, Czarownic z Salem" Arthura Millera, „Marii Stuart" Friedricha Schillera i „Faraona" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy oraz „Wielkiej Improwizacji Abelarda Gizy", Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Laureat wielu nagród artystycznych m. in. Nagrody 41. Opolskich konfrontacji teatralnych za scenografię do „Faraona", Złotej Maski za scenografię do „Sędziów" i „Nieśmiałego na dworze" oraz wyróżnienia 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona za scenografię do „Osaczonych".

Grzegorz Kwiatkowski
Materiał Teatru
30 lipca 2019
Portrety
Marek Chojnacki

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia