Zmarł prof. Leon Hanek

Były prorektor i dziekan wrocławskiej Akademii Muzycznej

W czwartek w Krakowie zmarł prof. Leon Hanek - w latach 1955– 1958 dyrektor artystyczny i dyrygent Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Białymstoku, były prorektor i dziekan wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Studia muzyczne ukończył na dwóch kierunkach: muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim  i dyrygentury - w PWSM w klasie prof. Włodzimierza Ormickiego.  Już w okresie studiów podejmował pracę dyrygencką w chórach i orkiestrze średniej szkoły muzycznej. Po studiach pracował krótko w orkiestrze radiowej w Szczecinie i Operze Śląskiej w Bytomiu. Na początku lat 50-tych prowadził białostocką orkiestrę. Potem przez 10 lat kierował redakcją  muzyczną w Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Jednocześnie od 1960 roku wykładał w PWSM we Wrocławiu. Wkrótce po uzyskaniu stopnia docenta powołany został na stanowisko prorektora, które piastował przez trzy kadencje (do 1978 roku). W 1981 roku został wybrany dziekanem wydziału wychowania muzycznego Akademii Muzycznej. Przewód profesorski zrealizował pod kierunkiem prof. Kazimierza Wiłkomirskiego. Był kierownikiem artystycznym pierwszych sześciu Festiwali Moniuszkowskich w Kudowie.  Z jego inicjatywy powstał Festiwal Muzyki Organowej we Wrocławiu. Równocześnie przez wiele lat był kierownikiem artystycznym dorocznych Festiwali Zespołów Amatorskich i Piosenkarzy w Jeleniej Górze.

Leon Hanek jest autorem wielu prac naukowo-badawczych i referatów z dziedziny muzykologii, wychowania muzycznego i muzykoterapii. Pisał także o muzyce na łamach prasy białostockiej, a następnie w gazetach wrocławskich.

Nabożeństwo żałobne w poniedziałek  25.11. 2013 r.  o godzinie 10:00 w Krakowie   w kościele parafialnym pw. Św. Rafała Kalinowskiego. Prof. Hanek spocznie  na cmentarzu parafialnym w Krakowie – Borku Załęckim.

„Zostawił nas Artysta,  którego Sztuka i praca sprawiły, że ówczesna Orkiestra Białostocka święci dziś triumfy" -  napisał dyrektor Roberto Skolmowski, składając kondolencje w imieniu artystów Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej – rodzinie, bliskim i melomanom.

 

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
23 listopada 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia