Zmarł Roman Baranowicz

w sobotę 9 stycznia zmarł Roman Baranowicz

W sobotę 9 stycznia zmarł Roman Baranowicz, ostatnio związany m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym wieloletni solista Operetki Wrocławskiej i Teatru Muzycznego we Wrocławiu

Gliwicka publiczność pamięta śp. Romana Baranowicza przede wszystkim z brawurowych ról Froscha w Zemście nietoperza oraz Pijaczka w Ptaszniku z Tyrolu. Zwłaszcza ta pierwsza była jego popisową kreacją, którą zresztą bawił operetkową publiczność również w teatrach Warszawy, Wrocławia, Lublina czy Łodzi. Monolog więziennego strażnika w jego wykonaniu nieodmiennie wywoływał salwy śmiechy na widowni, która samo pojawienie się na scenie Romana Baranowicza często nagradzała gromkimi oklaskami. Z kolei jako Pijaczek stworzył niezapomniany duet z również nieżyjącym już Stanisławem Ptakiem, z którym w czasie premiery Ptasznika w 2000 roku przebojem zdobył serca i uznanie widzów, recenzentów oraz kolegów-aktorów.

Roman Baranowicz rozpoczął zawodową karierę w 1949 roku w Teatrze Dramatycznym w Opolu, po zdaniu egzaminu eksternistycznego w Katowicach. Od 1951 roku był zaangażowany w Teatrze Dramatycznym im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, a od 1953 roku występował jako solista-śpiewak w Wojskowym Zespole Pieśni i Tańca we Wrocławiu. W 1955 roku został zaangażowany do powstałej właśnie Operetki Wrocławskiej. W latach 1958-1965 występował w teatrach: Muzycznym w Gdyni (pod dyr. Danuty Baduszkowej), Operetce Szczecińskiej (pod dyr. Edmunda Waydy), Operetce Lubelskiej (pod dyr. Barbary Kostrzewskiej), Operetce Łódzkiej (pod dyr. Antoniego Bachlińskiego). W 1966 roku wrócił do rodzinnej Operetki Wrocławskiej pod dyrekcją Beaty Artemskiej, a od 1967 roku – Barbary Kostrzewskiej. W 1975 roku współpracował z Operą Wrocławską. W 2000 roku obchodził Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Ostatnio współpracował z wieloma teatrami muzycznymi: występował w warszawskiej Romie oraz na scenach Wrocławia, Łodzi i Lublina. Koncertował również za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Niemczech.

W Gliwicach, poza wymienionymi rolami, występował również w Księżniczce czardasza oraz w koncertach.

(-)
Materiały Teatru
12 stycznia 2010

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia