Zmarła Anna Lenartowicz

Aktorka, entuzjastka i animatorka różnych przedsięwzięć artystycznych, realizowanych przez nią - także jako reżyserkę - poza instytucjami.

Urodziła się 28 lipca 1954 w Bielsku-Białej. Zmarła 20 sierpnia 2019 w Warszawie.

20 sierpnia zmarła nagle Anna Lenartowicz, mama naszych koleżanek - Kai i Marii Stępkowskich. Pogrzeb odbędzie się 24 sierpnia w Katowicach (msza w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.00). Msza żałobna w Warszawie odprawiona zostanie we wtorek, 27 sierpnia, w Kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, o godz. 17.30.

Anna Lenartowicz warszawską szkołę teatralną ukończyła w 1976 roku (razem z Krzysztofem Kołbasiukiem, Wojciechem Machnickim, Markiem Obertynem, Joanną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Grzegorzem Wonsem, Wojciechem Wysockim, Adamem Ferencym). W latach 1976-77 była w zespole Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1978-82 Teatru Polskiego w Szczecinie, w latach 1982-85 Teatru Rozmaitości w Warszawie. Za rolę Lidki w "Daczy" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Wandy Laskowskiej otrzymała Bursztynowy Pierścień, bardzo cenioną przez aktorów nagrodę w plebiscycie publiczności.

Grała w popularnych serialach "Plebania", "M jak miłość", "Na Wspólnej". Ostatnią rolę w filmie fabularnym zagrała w polsko-szwajcarskiej produkcji "Arizona w mojej głowie" w reżyserii Matthiasa Husera w 2014 roku.

Jako samodzielna reżyserka i producentka przygotowała bardzo wiele przedstawień dla dorosłych i dla dzieci, prezentowanych w domach kultury i salach kościelnych. W 2018 roku o marszałku Piłsudskim "Kochając Marszałka" z aktorami Teatru Podaj Dalej: Jarosławem Grudą, Aleksandrą Długosz, Mieczysławem Morańskim, Magdaleną Mroszkiewicz. W tym roku w Złotowie miała się odbyć premiera reżyserowanego przez nią spektaklu "Mister Enigma".

Koleżanki i koledzy z zespołu Instytutu Teatralnego.

(-)
E-teatr
24 sierpnia 2019
Portrety
Anna Lenartowicz

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia