Zmarła Ewa Lubowiecka

aktorka Teatru 13. Rzędów, dziennikarka Polskiego Radia w Opolu

W środę w Opolu zmarła Ewa Lubowiecka, aktorka Teatru 13. Rzędów Jerzego Grotowskiego, długoletnia dziennikarka regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Opolu. Miała 71 lat

Ewa Lubowiecka urodziła się w Krakowie. Na scenie zadebiutowała jako 18-latka. Od 1960 roku przez dwa lata była aktorką Teatru 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego w Opolu.

Wspominając pracę z Grotowskim w rozmowie z PAP przy okazji 50. rocznicy pierwszego przedstawienia teatru w Opolu, mówiła, że granie w "13 Rzędach" było wielkim wyzwaniem i ekstremalnym przeżyciem. "Ja miałam charakterek, Jerzy też miał charakter. Czasem przerastało to moje siły, ale wychodziłam z założenia, że to, co mnie nie zabije, to mnie wzmocni. Chociaż inni koledzy mówili, że kiedyś wylądujemy w psychiatryku. To było wieczne siłowanie się" - mówiła.

Od lat 60. Lubowiecka współpracowała z rozgłośnią regionalną Polskiego Radia w Opolu. W 1997 r. została etatowym pracownikiem radia. Przygotowywała audycje poświęcone teatrowi i poezji. Czytała też bajki dla dzieci. W radiu pracowała do 2006 roku.

(-)
PAP
22 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...