Zmarła Jadwiga Pietraszkiewicz

Śpiewaczka operowa, nauczyciel śpiewu solowego, profesor zwyczajny

Jadwiga Pietraszkiewicz, po mężu Michońska, na Litwie znana jako Jadvyga Petraškevičiūtė, urodziła się 30 sierpnia 1919 w Nalibokach w woj. Nowogródzkim, zmarła 23 maja 2013 w Łodzi.

Po ukończeniu w 1947 Konserwatorium Wileńskiego była solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu, występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjski w dawnym Leningradzie. Po przyjeździe do Polski w 1959 została solistką teatrów operowych w Warszawie, Łodzi i Bytomiu.

Wykonywała główne role sopranowe w operach P. Czajkowskiego – Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa, Mazepa, M. Musorgskiego – Borys Godunow, A. Borodina – Kniaź Igor, G. Verdiego – Aida, Bal maskowy, Moc przeznaczenia, G. Pucciniego – Tosca, Cyganeria, Dziewczyna z Zachodu, P. Mascaganiego – Rycerskość wieśniacza, G. Bizeta – Carmen, S. Moniuszki – Halka, Hrabina, Straszny dwór.
W latach 1963-2006 uczyła śpiewu w PWSM (później Akademii Muzycznej) w Łodzi.

Za osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej SRR. W Polsce została dwukrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mąż – śpiewak operowy Stanisław Michoński.

 

Oprac. RK
Materiały Wikipedia
24 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...