Zmarła Renata Kossobudzka

Aktorka zmarła w poniedziałek, 9 października w wieku 85 lat.

Pogrzeb aktorki Renaty Kossobudzkiej odbędzie się w środę, 18 października w Starej Iwicznej.

Informację o pogrzebie przekazała PAP w piątek Małgorzata Skrocka z Teatru Polskiego w Warszawie. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej.

Renata Kossobudzka urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Ukończyła Studio Aktorskie Iwo Galla przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

W latach 1947-48 występowała w Teatrze Polskim w Poznaniu. Potem całe zawodowe życie związała z Teatrem Polskim w Warszawie, w którym występowała do 1991 roku. Grała także w Teatrze im. Kochanowskiego w Radomiu. W filmie zadebiutowała w 1954 roku rolą w 'Opowieści atlantyckiej' w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Widzowie zobaczyli ją potem m.in. w 'Dwóch żebrach Adama' Janusza Morgensterna, 'Marysi i Napoleonie' Leonarda Buczkowskiego, 'Przedwiośniu' Filipa Bajona. Jeszcze w tym roku można było oglądać ją w jednym z odcinków serialu 'Niania', w którym zagrała pensjonariuszkę domu starców.

Odznaczona została m.in. w 1976 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem 'Zasłużony dla Teatru Polskiego w Warszawie'.

(-)
Kurier PAP
15 stycznia 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki