Zmarła Teresa Kurpias-Grabowska

Twórczyni Teatru Muzycznego TINTILO

17 czerwca po dłuższej chorobie zmarła Teresa Kurpias-Grabowska twórczyni i dyrektor artystyczna dziecięco-młodzieżowego Teatru Muzycznego TINTILO, członkini zespołu kierowniczego Teatru Rampa scenarzystka i reżyserka, a przede wszystkim wielka Przyjaciółka i Wychowawczyni młodzieży. Jej śmierć pogrążyła w żałobie nie tylko najbliższą Rodzinę, ale też kilkuset uczestników TINTILO i ich rodzin, z którymi miała zawsze wspaniały kontakt i ciepłe relacje.

Teatr Muzyczny TINTILO założony przez Teresę Kurpias- Grabowską, był przez nią prowadzony przez ponad 30 lat. Z tego okresu 20 lat to owocna współpraca z Teatrem Rampa, który udostępnił swoją Dużą Scenę z profesjonalną obsługą jako miejsce dla przygotowania premier i wielosezonowego grania wspaniałych muzycznych spektakli.

Na czym polega fenomen tego jedynego w Polsce amatorskiego a jednocześnie jakże profesjonalnego młodzieżowo-dziecięcego Teatru Muzycznego TINTILO? Przede wszystkim na tym, że całą swoją wiedzę i zaangażowanie przekazali mu najlepsi teatralni profesjonaliści. Wymienianie ich należy zacząć właśnie od Teresy Kurpias-Grabowskiej, która stworzyła i wyreżyserowała kilkadziesiąt adaptacji światowej literatury dziecięcej, przemieniając je w roztańczone i rozśpiewane musicale, zawsze z pozytywnym przesłaniem. Należały do nich m.in.spektakle Ania z Zielonego Wzgórza, Mały Książę, Dziewczyna i chłopak, Poskromienie złośnicy, Świat Bastiana wg Niekończącej się opowieści, Księżniczka Sar na motywach Małej Księżniczki, Obcy, Zaczarowani wg baśni Dzikie Łabędzie, Książę czy żebrak wg powieści Twaina, Wigilijna Opowieść i Oto Oliver Twist wg prozy Charlesa Dickensa.

Zarówno w swoich scenariuszach jak i pisanych przez siebie tekstach piosenek do spektakli Teresa Kurpias-Grabowska dbała zawsze o piękno języka, przekazywanie głębszych wartości i wzbudzanie pozytywnych emocji. Stworzenie pełnej inscenizacji nie byłoby możliwe bez innych twórców teatralnych jak kompozytorzy muzyki – Anny Bajak, Natali Bajak i Marcina Kuczewskiego, choreografów Natalii Świder, Santiago Bello, Marcina Furgi, Anny Pacochy i Karoliny Migdał i w końcu wieloletniej scenografki Ilony Zajączkowskiej. W wielu przedstawieniach wykonawcy TM TINTILO mieli niepowtarzalną okazję grać u boku zawodowych aktorów Teatru Rampa (Doroty Osińskiej, Michaliny Brudnowskiej, Małgorzaty Dudy-Kozery, Macieja Gąsiorka, Konrada Marszałka, Tadeusza Woszczyńskiego) oraz artystów innych scen. Uczyli się zatem bezpośrednio od profesjonalistów.

Warto dodać, że wielu spośród młodych wykonawców zarażonych pasją teatru kształciło się dalej na teatralnych i filmowych uczelniach i wielu z nich jest dziś zawodowymi aktorami.

Są wśród nich: Aleksandra Szwed, Olga Kalicka, Patricia Kazadi, Marta Maciejowska Bartosz Obuchowicz, Nina Roguż, Wojciech Rotowski czy Jakub Tolak.

Wielu z nich podkreśla do dziś, jak ważne, pozytywne piętno odcisnęła na nich przygoda z TM TINTILO Teresy Kurpias - Grabowskiej, która wtedy była dla nich pierwszych pedagogiem teatru, ich ukochaną Ciocią Tereską, a samo TINTILO – drugim domem.

W ciągu 30 lat swojego istnienia kierowany przez Nią teatr przyniósł 25 musicali, ponad 250 piosenek i choreografii, kilkuset absolwentów i ponad pół miliona młodych widzów, którzy chętnie wracali do teatru już jako dorośli. Przez ten czas oddając się pasji swoich twórczych działań, niezmiennie czerpała satysfakcję z pracy ze swoimi podopiecznymi. Mówiła o niej:

Najwięcej radości sprawia mi, kiedy widzę, jak dzieci w TINTILO fantastycznie rozwijają się artystycznie, jak na moich oczach dojrzewają. Największą satysfakcję daje mi to wszystko, co sprawia, że dzieje się radość tworzenia...

Niech więc dalej dzieje się radość tworzenia w TINTILO i osobisty rozwój wszystkich jego uczestników, na których – w co wierzymy – Pani Teresa będzie cały czas patrzeć z radością, życzliwością i ciepłem.

Agnieszka Wyszomirska
Materiały Teatru Rampa
19 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia