Zmiana ternimu emisji

Emisja benefisu Szymona Szurmieja w TVP1

Benefis „W 90 lat dookoła Szymona" zarejestrowany został przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej i już 16 sierpnia o 14:25 widzowie TVP1 w całej Polsce będą mogli obejrzeć to niezwykłe wydarzenie na ekranach telewizorów.

18 czerwca w Teatrze Żydowskim w Warszawie świętowano 90. urodziny Szymona Szurmieja, który od 1969 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, co plasuje go w światowej czołówce najdłużej urzędujących dyrektorów teatrów.

Prezentem dla jubilata był koncert "W 90 lat dokoła Szymona" w reżyserii Dawida Szurmieja, któremu do ostatniej chwili udało się utrzymać w tajemnicy scenariusz benefisu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła plejada polskich gwiazd – przyjaciele Szymona Szurmieja, m. in. Kayah, Irena Santor, Maryla Rodowicz, Alicja Węgorzewska, Gołda Tencer, Hanna Śleszyńska, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Andrzej Grabowski,  Stan Borys, Jerzy Połomski, Jacek Wójcicki, Janusz Tylman, Janusz Sent, Marcin Wyrostek, Vadim Brodski, Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy oraz zespół Teatru Żydowskiego. Koncert poprowadził Jacek Lenartowicz.

„W 90 lat dookoła Szymona" to nie tylko celebracja dokonań artystycznych jubilata, jednego z najstarszych aktywnych aktorów teatralnych w Polsce. To również szalona podróż po XX i XXI wieku, które obfitowały w największy rozwój kulturowy i techniczny. 18 czerwca scena Teatru Żydowskiego zamieniła się w tajemniczą pozytywkę, przenoszącą publiczność w czasie. Widzowie poznali również wiele anegdot z życia artysty.

Z zaproszonych gości przybyli m. in.: Aleksander Kwaśniewski, Józef Oleksy, Marek Borowski, Szewach Weiss, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Katarzyna Kowalska, Olga Lipińska, Nina Terentiew, Olgierd Łukaszewicz, Zofia Czerwińska, Teresa i Dariusz Rosati, Małgorzata Potocka, Janina Paradowska, Małgorzata Niezabitowska, Sławomira Łozińska, Jerzy Gruza, Andrzej Pągowski i inni. Sala „pękała w szwach"! Podczas oficjalnej części z przemówieniem wystąpiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odczytano także życzenia od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Państwa Izrael Szimona Peresa.

(-)
Materiał TVP
31 lipca 2013
Portrety
Szymon Szurmiej

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia