Znaleźć siebie w Hamlecie

"HamletMaszyna" - reż: Ewelina Kaufmann - Teatr La M.ort w Warszawie

Po latach nieistnienia na polskich scenach niemiecki dramatopisarz Heinrich Müller budzi coraz większe zainteresowanie współczesnych twórców teatru. Tak jest w przypadku Teatru La.Mort, którego najnowszą premierą będzie "HamletMaszyna" Ofelia w stosunku do Hamleta jest silniejsza, mocno feministyczna.

Tekst Müllera nawiązuje do dramatu Szekspira, biorąc z niego postacie Hamleta i Ofelii. Duński książę staje się pogrążonym w stagnacji dzieckiem współczesności. 

Ofelia w stosunku do Hamleta jest zdecydowanie silniejsza, mocno feministyczna, a jedną z inspiracji do jej stworzenia była postać Ulrike Meinhoff. Składający się z monologów niedługi tekst Müllera jest jednak wieloznaczny i pozwala na różnorodne odczytania przez pracujących nad nim reżyserów. 

- Dla nas praca nad dramatem Müllera była naturalną kontynuacją zainteresowania Szekspirem przy poprzedniej premierze, "Roscencrantz i Guildenstern nie żyją" - mówi o pracy nad spektaklem reżyserka Ewelina Kauffman. - Tekst Müllera jest kwintesencją "Hamleta". W paru scenach w pełni pokazuje dramat człowieka rozdartego wobec rzeczywistości. 

W pracy dla Eweliny Kauffman ważna była również inspiracja tekstami Oriany Fallaci. Jej spojrzenie na cywilizację mocno przypomina chwilami poglądy Müllera. Oboje opisują świat końca, kryzysu i bezprawia, świat, w którym nie ma nadziei. 

"Byłem Hamletem. Stałem na brzegu i rozmawiałem z morzem PLEPLE, z tyłu za mną ruiny Europy" - tak zaczyna swój monolog bohater Müllera. 

- Jego postać jest kluczem do zmierzenia się z nami samymi, zastanowienia się, dokąd zmierza współczesna nam Europa - tłumaczy ideę spektaklu Kauffman. 

"HamletMaszyna", dramat Heinera Müllera, reż. Ewelina Kauffman, wyk. Arek Detmer, Ilona Chojnowska, Paweł Ciołkosz, Klaudiusz Kaufmann, Teatr La.Mort, Natoliński Ośrodek Kultury, Warszawa, ul. Na Uboczu 3, wstęp wolny, rezerwacje: tel. 22 648 65 81, premiera: piątek (11.12), spektakle: sobota (12.12) - niedziela (13.12.), godz. 19

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
11 grudnia 2009

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...