Znamy laureatów Talentów Trójki 2018

Janusz Majewski uhonorowany „Diamentem Trójki".

W poniedziałek 10 września poznaliśmy laureatów Talentów Trójki – organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia konkursu dla młodych twórców. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, nagrodzeni zostali: aktorka Monika Frajczyk – w kategorii Teatr, artystka multidyscyplinarna Irmina Rusicka – w kategorii Sztuki Wizualne oraz reżyser Jakub Radej – w kategorii Film. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki" – odebrał wybitny reżyser Janusz Majewski.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Irmina Rusicka. Jury nagrodziło ją za: „Zdecydowany, prosty gest który uruchamia wyobraźnię i łańcuch znaczeń. Za swobodne i błyskotliwe poruszanie się w wielu obszarach, zarówno jeśli chodzi o techniki, jak i tematykę. Za bezkompromisowość i wrażliwość, umiejętność łączenia krytycznej wypowiedzi społeczno-politycznej z wymiarem egzystencjalnym. Za to, że z ciekawością czekamy, co dalej!".

Irmina Rusicka jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuje Sztukę Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Studiach Doktoranckich Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie fotografią i sztuką performatywną. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw autorskich i zbiorowych.

W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Norbert Delman i Tomasz Pawłowski.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Monikę Frajczyk, jury nagrodziło za: „Ważne role, za skalę oraz różnorodność środków aktorskich, za umiejętność błyskawicznego przeistaczania się na scenie z niewinnej dziewczynki w rozpustną kobietę i za... Pannę Młodą z „Wesela"" – czytamy w uzasadnieniu nagrody. Monika Frajczyk jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2015). Debiutowała na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, występowała też w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Obecnie gra w TR Warszawa.

Finalistami w kategorii Teatr byli Małgorzata Wdowik i Jan Sobolewski.

Jakub Radej – zwycięzca konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymał za: „Artystyczną dojrzałość, wszechstronność i odwagę podejmowania trudnych tematów. Za konsekwencję w kreowaniu formy, która nawiązuje dialog z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej szkoły dokumentu".

Laureat urodził się w 1991 roku w Cieszynie, mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Miłośnik twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Kim Ki-duka. Jest autorem realizacji wideo, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym m.in. „Prochu" (2017), „Sweet Home Czyżewo" (2016) czy „Bóg zapłać" (2014).

Do tegorocznego finału Talentów Trójki dostały się również: Justyna Mytnik i Paulina Ziółkowska.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki" dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go Janusz Majewski: – Mistrz, twórca filmów, które zdefiniowały kanon polskiego kina pełnego elegancji, mądrości i niepowtarzalnej urody oraz artystycznej spójności, realizujący swoje wizje również w Teatrze Telewizji. Odkrywca aktorskich talentów, człowiek pióra, pedagog, autorytet w świecie zanikających autorytetów, zawsze dżentelmen – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Statuetkę „Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr – Romuald Wicza-Pokojski (przewodniczący), Jaśmina Polak (laureatka Talentów Trójki 2017), Marek Kochan, Bartosz Bielenia, Barbara Marcinik (Trójka) i Mariusz Cieślik (Trójka); w kategorii Film: Jowita Budnik (przewodnicząca), Zofia Kowalewska (laureatka Talentów Trójki 2017), Jerzy Kapuściński, Piotr Domalewski, Ryszard Jaźwiński (Trójka) i Mariusz Cieślik (Trójka) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Stanisław Ruksza (przewodniczący), Martyna Czech (laureatka Talentów Trójki 2017), Monika Szewczyk, Pola Dwurnik, Agnieszka Obszańska (Trójka) i Mariusz Cieślik (Trójka).

Uroczystość rozdania nagród w konkursie Talenty Trójki odbyła się 10 września w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wieczór uświetniła swoim występem Sonia Bohosiewicz.
___

Konkurs Talenty Trójki, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktorki Justyna Wasilewska, Anna Smołowik, Małgorzata Gorol, Eliza Rycembel, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Paulina Skibińska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna – „Diament Trójki". Otrzymali go w kolejnych latach: Krystyna Janda, Janusz Głowacki, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Stanisława Celińska i Mirosław Bałka.

Artur Szklarczyk
Polskie Radio Trójka
11 września 2018
Teatry
Polskie Radio
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia