Znamy pełny program

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW

Siedem spektakli nurtu głównego i światowe gwiazdy teatru, m.in. Alain Platel oraz Ivo van Hove. Kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym debaty i spotkania z udziałem wybitnych twórców i komentatorów życia teatralnego, instalacja sensualna IP Group oraz spektakle: „Makbet" i „Klątwa".

Tak prezentuje się bogaty program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dialog-Wrocław, który odbędzie się w dniach 14-21 października. Bilety już w sprzedaży.

Tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju towarzyszy hasło: Naprzód! Ale dokąd? - Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy - tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Dialogu nie będzie, czyli rozmowy o wolności w teatrze Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanie się przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji. Debaty będą okazją do rozmowy na temat programowania instytucji kultury w czasach kryzysu, dotyczyć będą także sytuacji teatru w Polsce oraz dotykać kwestii teatru politycznego i polityczności teatru – Zastanowimy się, dlaczego teatr stał się w ostatnim czasie obiektem ataków politycznych i ideologicznych – mówi Kireńczuk. Wśród uczestników debat znaleźli się wybitni twórcy i komentatorzy życia teatralnego w Polsce, m.in. Dariusz Kosiński, Anna R. Burzyńska, Edwin Bendyk, Jan Klata, Marta Górnicka i Paweł Łysak, a także goście zagraniczni, w tym Matthias Lilienthal, Ong Keng Sen, Selma Spahić i Wouter van Ransbeek. Wstęp wolny.

Spotkania z twórcami wokół programu głównego

Spektaklom nurtu głównego towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z wybitnym choreografem i reżyserem Alainem Platelem porozmawiamy o przedstawieniach „En avant, marche!" oraz „nicht schlafen". Olga Tokarczuk i Jan Klata będą gośćmi spotkania wokół spektaklu „Wróg ludu". „MDLSX" z kolei stanie się okazją do dyskusji z Kazimierą Szczuką i artystami włoskiego kolektywu MOTUS o potrzebie definiowania własnej tożsamości. Przy okazji rozmów wokół spektaklu „Jeden gest" wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim zastanowimy się, dlaczego coraz więcej ludzi i grup znajduje się na marginesie życia społecznego. „Hymn do miłości" będzie natomiast pretekstem do dyskusji na temat nacjonalizmu i postępującego podziału Europy. Spotkanie z Jackiem Żakowskim i Martą Górnicką, podobnie jak wszystkie pozostałe, poprowadzi Mike Urbaniak. Wstęp wolny.

Wystawa, warsztaty, wykład

Obecność na festiwalu Alaina Platela, jednego z najwybitniejszych współczesnych choreografów, zaowocuje warsztatami tanecznymi prowadzonymi przez Quan Bui Ngoca. Uczestnicy, profesjonaliści i półprofesjonaliści, będą mieli okazję rozwijać swoje indywidualne umiejętności taneczne i zapoznają się z technikami tworzenia spektakli les ballets C de la B (zapisy: info@dialofestival.pl). 9. edycja festiwalu to także okazja do wysłuchania wykładu Richarda Schechnera – jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznego teatru eksperymentalnego oraz zobaczenia wystawy laureatów i uczestników 2. edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego Z. Raszewskiego w Warszawie.

Od „Makbeta" przez IP Group po „Klątwę"

Program wydarzeń towarzyszących to również pozycje performatywne. Zobaczymy „Makbeta" Teatru Muzycznego Capitol w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z udziałem Cezarego Studniaka i Magdy Kumorek, a także „Nieśmiałość koron drzew" – instalację sensualną IP Group, dzięki której padnie ważne pytanie o to, jak zmienia się dziś sposób doświadczania świata. Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli również możliwość zobaczenia „Klątwy" w reżyserii Oliviera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie. – To jeden z najważniejszych spektakli, jakie w ostatnich latach powstały w polskim teatrze. Jedno z tych przedstawień, które na długo pozostają w pamięci, zmuszając do skonfrontowania się z niewygodnymi pytaniami i prawdami, których być może na co dzień wolimy nie dostrzegać – komentuje Kireńczuk. Spektakl odbędzie się jednak tylko w sytuacji, gdy wpływy ze sprzedaży biletów pokryją koszty jego prezentacji. Pokaz „Klątwy" finansowany jest w całości ze środków pozabudżetowych festiwalu. Sprzedaż biletów trwać będzie do 5 października. – To widzowie festiwalu zdecydują, czy chcą oglądać „Klątwę". Jeżeli spektakl nie zostanie wyprzedany, nie odbędzie się, a pieniądze zostaną zwrócone – dodaje kierownik programowy.

Od 5 września od godz. 15:00 można już kupować bilety na festiwal. Bilety na wydarzenia programu głównego (w cenie od 35 do 50 zł) są do nabycia w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl. Sprzedaż biletów na spektakl „Klątwa" (w cenie od 70 do 200 zł) prowadzona jest w kasie Impartu i przez strony Dialogfestival.pl oraz Impart.art.pl wyłącznie do 5 października. Bilety na spektakl „Makbet" do nabycia w Teatrze Muzycznym Capitol.

Więcej informacji: www.dialogfestival.pl oraz www.fb.com/festiwaldialog

LOKALIZACJE 9. MFT Dialog-Wrocław:
Barbara, ul. Świdnicka 8B | Centrum Festiwalowe
Bułka z Masłem, ul. Szajnochy 4 | Klub Festiwalowy
Impart, Sala Teatralna | ul. Mazowiecka 17
Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego | ul. Zapolskiej 3
Teatr Polski, Scena na Świebodzkim | pl. Orląt Lwowskich 20c
Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu | ul. Rzeźnicza 12
Wrocławski Teatr Współczesny, Duża Scena | ul. Rzeźnicza 12
TVP Wrocław, Studio S1, ul. Karkonoska 8
Teatr Muzyczny Capitol, Duża Scena | ul. Piłsudskiego 67
IP Studio | ul. Ruska 46A/8
PWST, Sala Czarna | ul. Braniborska 59

 

(-)
Materiał organizatora
8 września 2017

Książka tygodnia

Polish Theatre after the Fall of Communism
Cambridge Scholars Publishing
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia