Znamy program

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW - Naprzód! Ale Dokąd?

Znamy program główny 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Tegoroczna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju odbędzie się w dniach 14-21 października pod hasłem: Naprzód! Ale dokąd? Do Wrocławia przyjadą wybitni artyści, w tym belgijski choreograf i reżyser Alain Platel oraz jeden z najważniejszych twórców europejskiego teatru, Ivo van Hove. Sprzedaż biletów rozpocznie się 5 września.

W trakcie dziewiątej edycji wydarzenia, zgodnie z hasłem: Naprzód! Ale dokąd?, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy. - W świecie, który ogarnia coraz większy chaos, a wartości takie jak wolność, otwartość na innych i empatia wypierane są przez postawy wykluczające i ksenofobiczne, potrzebujemy ponownego namysłu nad tym, jakiego świata pragniemy, jaką wspólnotę chcemy tworzyć – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Przewodnikami w marszu bez jasno określonego celu i kierunku będą wybitni twórcy teatralni. Alain Platel, główny bohater tegorocznego Dialogu, który we Wrocławiu pokaże dwa przedstawienia, szczególnie zainteresowany jest sposobami, w jakie konstytuuje się wspólnota, jakie energie i wartości wytwarza. W En avant, marche! opowiada historię odchodzenia starszego muzyka, zadając również pytanie o to, czy nadzieja trwania w czyjejś pamięci może uczynić śmierć mniej tragiczną. Z kolei w nicht schlafen pokazuje świat po katastrofie i radykalne, często oparte na pierwotnych instynktach próby odbudowywania wspólnoty. Jan Klata we Wrogu ludu, zadając pytanie o to, co trzeba zrobić, aby stać się dzisiaj wrogiem publicznym, pokazuje, jak trudna jest walka o ideały w świecie zdominowanym przez koterie i interesy. MDLSX, zainspirowany powieścią Jeffreya Eugenidesa spektakl włoskiego kolektywu MOTUS, z udziałem Silvi Calderoni, to ważny głos w dyskusji o konieczności zagwarantowania pełnej wolności do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Jeden gest Wojtka Ziemilskiego to z kolei rozpisana na gesty i głosy opowieść o potrzebie empatii i fundamentalnej dla nas wszystkich potrzebie rozumienia innych i bycia przez nich rozumianym. Marta Górnicka w Hymnie do miłości konfrontuje nas z zagrożeniami, jakie niesie rosnąca fala ksenofobii i nacjonalizmu. I wreszcie Ivo van Hove w Kings of War, genialnej adaptacji Szekspirowskich kronik historycznych, obnaża mechanizmy rządzące współczesną polityką, prowokując nas do wzięcia większej odpowiedzialności za świat wokół nas.

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanowić więc będzie przestrzeń wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. - Spotkajmy się w październiku we Wrocławiu. Jesteśmy sobie potrzebni - apeluje Kireńczuk.

Bilety na festiwal dostępne będą od 5 września w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl. Więcej informacji: www.dialogfestival.pl oraz www.fb.com/festiwaldialog

(-)
Materiał organizatora
6 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia