Znamy zwycięzców

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA w Krakowie

"Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" w reż. Moniki Strzępki to najlepsze przedstawienie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie - zadecydowało jury

Wczoraj późnym wieczorem (wtorek, 7 grudnia) w kawiarni Bunkier Sztuki ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Statuetkę dla najlepszej aktorki otrzymała Karolina Gruszka (za rolę w spektaklu "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa), a za najlepszego aktora uznano Andrzeja Szeremetę (Artur w spektaklu "Persona. Ciało Simone" w reż. Krystiana Lupy).

Za najlepszą scenografię jury uznało tę, przygotowaną do spektaklu "Odyseja" przez Krzysztofa Garbaczewskiego i Annę Marię Karczmarską. Sam Krzysztof Garbaczewski uznany został natomiast przez jury za najlepszego reżysera 3. Edycji Festiwalu.

Przyznano także nagrodę dla najlepszego dramatopisarza. Otrzymał ją Iwan Wyrypajew - autor i reżyser monologu "Lipiec" ze znakomitą rolą Karoliny Gruszki.Specjalną nagrodę honorową otrzymał natomiast Krystian Lupa.

***

Poniżej protokół z obrad jury z uzasadnieniami nagród:

3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków 2010

7 grudnia 2010, Kraków

1. NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Krzysztof Garbaczewski i Anna Maria Karczmarska za stworzenie pewnej, seksownej i zaskakującej scenografii.

2. NAJLEPSZY DRAMAT (ta kategoria zastąpiła NAJLEPSZĄ MUZYKĘ)

Jury uznało, iż w konkursie nie pojawiła się wystarczająca liczba oryginalnych, samowystarczalnych kompozycji, aby przyznać nagrodę w kategorii NAJLEPSZA MUZYKA. Z tego względu ustanowiliśmy w jej miejsce nagrodę za NAJLEPSZY DRAMAT. Za jego najbardziej konsekwentnie prowadzony, silny, oryginalny i ambitny tekst - który jest jednocześnie niezwykle melodyjny - nagrodę przyznajemy Iwanowi Wyrypajewowi.

3. NAJLEPSZA ROLA MĘSKA

Andrzej Szeremeta za jego magnetyzm, oraz fascynujące i intensywne wystąpienie.

4. NAJLEPSZA ROLA KOBIECA

Karolina Gruszka za jej niezwykłą siłę połączoną z delikatnością, za mieszaninę wytrzymałości i uroku, okrucieństwa i piękna.

5. NAJLEPSZA REŻYSERIA

W przypadku tej niezwykle trudnej kategorii, w której znaleźli się zarówno sprawdzeni mistrzowie jak i przedstawiciele imponującego lecz nowego pokolenia, Jury obradowało długo i intensywnie nad wyłonieniem najlepszego reżysera. Jury z radością przyznaje nagrodę Krzysztofowi Garbaczewskiemu za jego mistrzowskie panowanie nad sceną i niecodzienną pewność siebie.

6. NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE

Tegoroczne GRAND PRIX trafia do zespołu, który wykazał się prawdziwą ODWAGĄ, wpisując się jednocześnie w długą tradycję sprzeciwiania się systemowi i prezentowania nieustannego ducha walki. W duchu "F..Y..", satyra ta wykracza poza TEATR czy FILM, atakuje wszelkie formy życia kulturalnego, społecznego, ekonomicznego i politycznego. Nagroda wędruje do "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej".

7. SPECJALNA NAGRODA HONOROWA: Krystian Lupa

Podpisali:
Ana Marta de Pizarro /przewodnicząca/
Ramin Gray
Meiyin Wang
David Sefton
Sandro Lunin

(-)
Materiały Festiwalu
9 grudnia 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia