Znana aktorka odwiedziła Samsonów

Ewa Błaszczyk z koncertem w bibliotece

W piątek, 24 marca, w Bibliotece w Samsonowie, w gminie Zagnańsk, odbył się rewelacyjny koncert. Ewa Błaszczyk wystąpiła z promocją książki i emocjonalnym, energetycznym recitalem z okazji 70-lecia powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.

Aktorka zaprezentowała się publiczności w rozmowie z dyrektor biblioteki Anną Żmudzińską o swojej książce "Lubię żyć". Ewa Błaszczyk opowiadała o tym, że od najmłodszych lat interesowała się emocjami, ludzką psychiką, wspominała o mamie, która miała dar kreowania mody i tworzenia dla niej niepowtarzalnych kreacji w czasach modowej pustyni. Artystka mówiła o domu, który jej zdaniem powinien być przytulny, ciepły, cichy i bezpieczny i o tym, że "w głowie ma zawsze fotografię zapachu".

Ewa Błaszczyk zadebiutowała już jako studentka w 1977 roku na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie "Nadzór", który - jak wspomina sama artystka - był najważniejszą rolą w jej życiu, otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie. Aktorstwo w jej przypadku było sposobem na nieśmiałość, jak wiele ma do pokonania uświadamiał jej już w szkole teatralnej Tadeusz Łomnicki, powtarzając "kto Cię do tej szkoły przyjął?". Gwiazda nie unikała także pytań trudnych, o sprawy, które predysponują jej życie. Na pytanie Anny Żmudzińskiej - Jaka dziś jest Ola? (Córka aktorki, która w 2000 roku zapadła w śpiączkę) - odpowiedziała: "Ola leży, ale to ona jest głównym dyrygentem, to ona rozdziela role".

Ewa Błaszczyk w rozmowie mówiła także o pasji do śpiewania i tekstach nasyconych emocją. Prawdziwą ogromną dawkę tych emocji przekazała artystka widzom w trakcie recitalu. Prawdziwa gwiazda, która z każdej pieśni, piosenki tworzy całościowe, niepowtarzalne dzieło sztuki - miniaturę teatralną, zamykając w kilku minutach przedstawienie, całą opowieść. Wyraz, ekspresja, ruch sceniczny uwiodły wszystkich słuchaczy, ale interpretacja "Koni" Władimira Wysockiego w tłumaczeniu Agnieszki Osieckiej - po prostu zwaliła z nóg. Cudowna artystka, która kołysała widzów wykonaniem "Nie zabijaj mnie powoli" i zrywała z foteli krzykiem scenicznym w innych utworach.

Przyczynkiem do tego wspaniałego koncertu była 70. rocznica powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie. W trakcie spotkania życzenia dla dyrekcji i pracowników placówki złożyli goście, wśród których znaleźli się senator Krzysztof Słoń, wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skompski, Tomasz Zbróg - radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor Totalizatora Sportowego Oddział w Kielcach.

Izabela Mortas
Echo Dnia
29 marca 2017
Portrety
Ewa Błaszczyk

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...