Znów możemy słuchać razem

6. Festiwal Słuchowisk - Poznań - 20-24 października 2021

To ogromna radość, że już po raz szósty możemy Państwa zaprosić na Festiwal Słuchowisk. Jak zwykle jesienią, jak zwykle w Poznaniu i w Wielkopolsce.

Poprzednia edycja zamknęła nas w domach, ale w tym roku znów możemy słuchać razem i wspólnie przenieść się do audialnych światów. Tegoroczny program Festiwalu to 3 premiery, w tym 1 dedykowana dzieciom, prezentacja 4 słuchowisk nagrodzonych w Konkursie na Słuchowisko 2020 roku, instalacja radiofoniczna Norwid'Elipsa, a także Warsztat Krytyki Radiowej.

Harmonogram

20.10 - środa - Rozmowa z Elżbietą Sikorą - ONLINE: festiwalsluchowisk.pl - 19:00
21.10 - czwartek - MRÓWCZA FUGA - Pawilon, ul. Ewangelicka 1 -20:00
22.10 - piątek - KLEISTOŚĆ -PSNC Future Labs, ul. Zwierzyniecka 20 - 19:00
23.10 - sobota - WARSZTAT KRYTYKI RADIOWEJ - Collegium Maius, ul. Fredry 10 - 15:00
23.10 - sobota - WIECZÓR KONKURSOWY - Aula Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1 - 19:00
24.10 - niedziela - ŻABA NIE ŚMIESZKA - Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75- 13:00 - DLA DZIECI
24.10 - niedziela - Norwid'Elipsa - Collegium Maius, ul. Fredry 10 - 19:00

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Konkurs na słuchowisko 2020
Powołaliśmy konkurs skierowany do twórczyń i twórców słuchowisk zrealizowanych w 2020 roku. Szukaliśmy produkcji będących utworami dramatycznymi lub słowno-dźwiękowymi, opartymi o autorskie materiały muzyczne, tekstowe i reżyserskie. Zaprosiliśmy słuchowiska teatralne, dokumentalne, formy eksperymentalne, narracyjne podcasty i seriale o dowolnej tematyce. Otrzymaliśmy niespełna 50 zgłoszeń z całej Polski. Jury w składzie: Anna Róża Burzyńska, Michał Mendyk i Piotr Skotnicki wyłoniło 4 najciekawsze słuchowiska i przyznało nagrody w wysokości 1500 zł, 1000 zł, 500 zł, a także Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Bółt Records i przyznało 4 wyróżnienia dla produkcji:

- Lodowa Przełęcz - Zmora - Producent: Audioteka
Twórcy: Katarzyna Szczerba, Katarzyna Gondek, Franciszek Berbeka, Maciej Wirmański, Marcelina Polak, Piotr Stefański; Obsada: aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem

- Everesty
   Głos: MARIUSZ PUCHALSKI Muzyka/nagranie/mix: HUBERT WIŃCZYK Tekst/reżyseria: KUBA KAPRAL
- Staś i Zła Noga - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- Pantoflisko - Teatr Mały w Tychach

Wieczór Konkursowy
Nabór słuchowisk odbył się w sierpniu i wrześniu, zwycięzców konkursu poznaliśmy 12.10.2021, a ich produkcje zostaną zaprezentowane w festiwalową sobotę w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus na ul. Wieniawskiego 1 od godziny 19:00

Harmonogram wieczoru konkursowego

19:15 - I miejsce: "Garnitur prezydenta" - Teatr Animacji w Poznaniu
20:30 - II miejsce: "Opowieść wigilijna" - Producent: Polskie Radio RDC
21:30 - III miejsce: "Przeciwciała" - Anka Herbut/Justyna Stasiowska
22:00 - Nagroda specjalna ufundowana przez Bółt Records "Outriders' SoundTrip" - Sounds and Stories

Premiery
MRÓWCZA FUGA
Reżyseria, muzyka, udźwiękowienie: Patryk Lichota
Tekst: Douglas Hofstadter (tłum. Krzysztof Gurba)
Obsada: Paweł Binkowski, Barbara Krasińska, Paweł Siwiak, Gabriela Frycz
Co by się stało gdyby na podwieczorek umówili się Achilles, Żółw, Mrówkojad i Krab? Na pewno słuchaliby muzyki Jana Sebastiana Bacha i rozprawiali o tym jak działa ludzka świadomość. Tak przynajmniej opisał to Douglas Hofstadter, autor głośnej książki Gödel, Escher, Bach, za którą w 1979 roku otrzymał nagrodę Pulitzera. Praca była jedną z pierwszych poważnych prób wyjaśnienia zagadek funkcjonowania ludzkiego umysłu i świadomości z perspektywy ściśle naukowej, materialistycznej, fizykalno-chemiczno neurologicznej. W książce znajduje się przedziwny fragment będący de facto sztuką teatralną - Preludium. Mrówcza Fuga. Ten utwór posłużył do adaptacji słuchowiskowej na żywo, a towarzyszyć mu będą nowe kompozycje J. S. Bacha stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji i wykonane w acid-syntezatorowej stylistyce.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Pawilon Otwarty.

KLEISTOŚĆ
Scenariusz i reżyseria: Anna Szamotuła
Muzyka: Jan Skorupa
Animacja video: Paweł Sołoducha
Obsada: Oliwia Nazimek, Martyna Zaremba, Gabriela Frycz, Mariusz Adamski, Jakub Papuga, Michał Kocurek, Edgar Hein
W krainie, w której czas nie istnieje, bo z punktu widzenia kosmosu nie ma czasu, a dno i metr mułu stanowi krajobraz dominujący, przetrwał świat mitycznych istot, pół-ludzi, pół-ryb. Prowadzą żywot pełen lęku, gdyż władzę nad nimi sprawuje groźny Posejdon, panuje cenzura, a oni są wykorzystywani do ciężkiej pracy. Trytoni i syreny zostali obdarzeni całą wiedzą świata, lecz zostali pozbawieni wieku, a ich życie jest dopasowane do czasów aktualnie rozgrywających się w świecie ludzi. Dlatego też koniunkturalnie zajmują się tworzeniem „kontentu pod Internet". Na powierzchni wszystko wygląda normalnie, wręcz nudnawo, Posejdon nie obawia się zdemaskowania, bo „publiczność kocha kontent mitologiczny", co się stanie, gdy na jaw wyjdzie awaria systemu?

ŻABA NIE ŚMIESZKA
słuchowisko dla dzieci 5+
Autor: Michał Kaźmierczak
Adaptacja i reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna
Muzyka: Piotr Skotnicki
Obsada: Julia Rybakowska, Anna Mierzwa, Jakub Papuga, Michał Kocurek
Z Żaby Nie Śmieszki często się śmiano, choć wcale taka zabawna nie była. Nikt nie traktował jej poważnie. Postanowiła zatem odpłynąć do odległej części morza. Bardzo dalekiej i bardzo głębokiej. Pewnego dnia spotyka tam Meduzę, z którą postanawia się zaprzyjaźnić. Czy Meduza ma podobne zamiary? Co wyniknie z tego spotkania?

Norwid'Elipsa
Instalacja radiofoniczna
Teksty: Cyprian Kamil Norwid
Scenariusz: Zbigniew Naliwajek
Muzyka i realizacja dźwiękowa: Elżbieta Sikora
Reżyseria: Andrzej Seweryn
Obsada: Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz
Wykonawcy partii instrumentalnych: Rafał Łuc – akordeon, Tomasz Januchta – kontrabas
Partie wokalne: Jean Besançon - raper
Projekt "Norwid'Elipsa" powstał w związku z przypadającą na 2021 rok 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida. Dzieło nagrano w języku polskim i francuskim, we współpracy ze Zbigniewem Najliwajkiem - profesorem romanistyki Instytutu Romanistyki UW, z warstwą dźwiękową w postaci nagrań głosów aktorów, nagrań terenowych, dźwięków elektronicznych i instrumentalnych. Tematyka dotyka wykluczenia społecznego, nawiązując do biografii Norwida: twórcy zadadzą sobie pytanie ilu Norwidów współcześnie żyje na marginesie (tak jak polski poeta, który umarł w paryskim przytułku). W Paryżu zrealizowane zostały nagrania terenowe, całe dzieło zostało oplecione w warstwę elektroniczną w czasie rezydencji Elżbiety Sikory w studio Musiques et Recherches pod Brukselą. W Poznaniu usłyszymy zapis słuchowiska w specjalnie przygotowanej przestrzeni w Collegium Maius.

Norwid'Elipsa - spotkanie online z Elżbietą Sikorą
Na sam początek festiwalu zapraszamy na rozmowę z autorką projektu, Elżbietą Sikorą, która opowie o kulisach powstawania nagrania i kompozycji. Rozmowa będzie dostępna na www.festiwalsluchowisk.pl od środy 20.10.2021 od godziny 19:00
Projekt zrealizowany we współpracy z Katedrą Teatru i Sztuki Mediów i Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu i agencja SONORA music

Warsztaty krytyki radiowej
Skierowane są do studentek i studentów, a także do osób piszących o kulturze, sztuce czy filmie. Celem warsztatów jest wypracowanie narzędzi do merytorycznej oceny i krytyki słuchowisk oraz narracyjnych form dźwiękowych. Poprowadzi je prof. dr hab. Jacek Kopciński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, redaktor naczelny miesięcznik Teatr).

Wydarzenie Partnerskie Z Biennale Sztuki Dla Dziecka
22.10.2021 - PIĄTEK - Scena Wspólna/Cytadela - 11:00
23.10.2021 - SOBOTA - Scena Wspólna/Cytadela - 11:00

REDUKCJA HAŁASU
SŁUCHOWISKO - wiek: od 8 lat - czas: 40 min
Koncepcja, reżyseria, muzyka i montaż: Patryk Lichota
Dramaturgia: Robert Jarosz
Aktorzy: Piotr Dąbrowski, Barbara Krasińska
Opieka artystyczna nad akcjami twórczymi Redukcja hałasu: Patryk Lichota,
Robert Jarosz, Karolina Jacewicz
Uczestnicy akcji twórczych i współtwórcy słuchowiska: Bruno Banasiewicz, Ewa
Kromuszczyńska, Maja Gładysiak, Julia Czarnik, Antonina Radomska
Pofantazjujmy przez chwilę. Co by się stało, gdybyśmy mogli redukować wybrane dźwięki z naszego otoczenia? Na przykład przy pomocy aplikacji w smartfonie. Jakie to byłyby dźwięki? Do jakiej pory dnia wędrują Twoje myśli, gdy wyobrażasz sobie zbędne hałasy? Czy doskwiera Ci nadmiar jakichś dźwięków? Jakie to dźwięki? Czy zawsze stoi za nimi człowiek? Jakie inne dźwięki zjawisk przyrody Ci przeszkadzają? A może nie chcesz niczego zmieniać? Może akceptujesz wszystkie dźwięki, które Cię otaczają? Utożsamiasz się z nimi? Czy są punktami orientującymi Twoje miejsca, pory dnia, codzienne zdarzenia? Być może nie zredukowałabyś/nie zredukowałbyś żadnego z nich? Być może istnieje możliwość uwolnienia się od poddawania dźwięków ocenie? Być może nie ma wśród nich przyjemnych, nieprzyjemnych i neutralnych? Czy możliwe jest zaakceptowanie ich wszystkich? Jeżeli tak, to czy jako ludzie jesteśmy w tym wyjątkowi? Czy o dźwiękach rozmyślają zwierzęta? Czy ciała zwierząt na dźwięki reagują bezwiednie?
Wstęp biletowany, szczegóły: biennalesztukidladziecka.pl. Wydarzenie odbywa się w ramach Finale 23. biennale sztuki dla dziecka „Spotkanie jako sztuka".

WLKP TOUR
Jak co roku po głównej części Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu, ruszamy w trasę z wybranymi projektami w Wielkopolskę. Zaprezentujemy 4 słuchowiska w Gnieźnie, Chodzieży, Koninie i Szamotułach. Szczegóły wydarzeń będą dostępne są na naszej stronie internetowej: www.festiwalsluchowisk.pl

Zespół Festiwalu Słuchowisk
Kuratorzy: Maria Marcinkiewicz-Górna, Anna Szamotuła, Patryk Lichota
Blog festiwalowy: Tomasz Domagała / www.domagalasiekultury.pl
Dokumentacja fotograficzna, strona www: Piotr Korsak
Identyfikacja wizualna: Adam Romel / makemake
Obsługa techniczna: Jacek Nowaczyk / Fabryka Wrażeń
Organizator: Fundacja Axis Cactus
Finansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego - Miasto Poznań
Partnerzy: UAM -HAT -Katedra Teatru i Nowych Mediów - PCSS - PSNC Future Labs - CSD - Biennale Sztuki dla Dziecka - Teatr Nowy - Pawilon - Łazęga Poznańska - Fabryka Wrażeń - Sonora - Alcome - Ina - IP w Brukseli -IP w Paryżu - Musiques et Recherches - NFM - Warszawska Jesień Muzyczna - ZAiKS
Patronat medialny: Glissando - Czas Kultury - Radio Afera - Radio Klang -IKS -kulturapoznan.pl - e-teatr

Wydarzenie FB: https://fb.me/e/1j2CD1mv1

Anna Szamotuła

Anna Szamotuła
Materiał organizatora
21 października 2021

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia