Znów powalczą o Laur Konrada

XI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach

Dziś w Urzędzie Miasta Katowice miała miejsce konferencja prasowa XI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który odbędzie się w dniach 7 - 14 marca w katowickim w Teatrze Śląskim oraz w siedzibie TVP Katowice.

Nowością jest, iż jedenasta edycja festiwalu odbędzie się we współpracy z Teatrem Śląskim, który, na szczęście, nie będzie już tylko i wyłącznie miejscem prezentacji spektakli (jak to było w ostatniej dekadzie), ale oprócz współorganizowania „Interpretacji”, będzie uczestnikiem festiwalu również w jego części konkursowej. Jest to wynik usilnych próśb i apelów śląskich teatrów wystosowywanych w kierunku organizatorów „Interpretacji” o możliwość promocji śląskiej twórczości teatralnej na tak prestiżowym, ogólnopolskim festiwalu. 

Stąd pomysł organizatorów, aby poza pięcioma spektaklami walczącymi o Laur Konrada, w konkursie młodych reżyserów znalazł się jeszcze jeden spektakl rodem z województwa śląskiego. W tegorocznej edycji „Interpretacji” będzie to spektakl Teatru Śląskiego – „Zdobycie bieguna południowego” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Wybór spektaklu śląskiego pochodzi od dziennikarzy piszących dla lokalnej prasy.
 
Ukontentowani, oprócz Teatru Śląskiego, mogą być również widzowie oraz entuzjaści festiwalu. Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest powrót Jacka Sieradzkiego, pomysłodawcy festiwalu, jako dyrektora artystycznego „Interpretacji”, co gwarantuje wysoki poziom festiwalu oraz powrót kontrowersyjnych, a tym samym ciekawych, nie-letnich spektakli konkursowych. Drugim powodem, z którego możemy być zadowoleni jest fakt, iż każdy ze spektakli konkursowych będzie grany dwukrotnie – co sprawia, że automatycznie wzrasta szansa na zdobycie biletów na którykolwiek ze spektakli. 

Podczas 11 edycji festiwalu nie zabraknie również imprez towarzyszących -  spotkań z reżyserami teatralnymi, które jednak nie będą oscylować tylko wokół teatru, a wokół szeroko rozumianej kultury: gośćmi dwóch wieczorów, które odbędą się w Rondzie Sztuki pod przewodnictwem Jerzego Sosnowskiego (dziennikarza radiowego i telewizyjnego) będą: Krystyna Meissner, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Mikołaj Grabowski, dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. 

Niezmienna pozostaje idea festiwalu, którą jest nagradzanie najzdolniejszych młodych reżyserów przez dojrzałych twórców kultury. Każdego roku w jury zasiada pięć osobistości ze świata kultury i sztuki. W tym roku mieszki z nagrodami pieniężnymi rozdysponują: Ewa Wójciak (założycielka i aktorka Teatru Ósmego Dnia), Stanisław Radwan (kompozytor muzyki teatralnej), Piotr Tomaszuk (reżyser, założyciel Teatru Wierszalin), Andrzej Witkowski (scenograf), Maciej Wojtyszko (reżyser, dramatopisarz). Przypomnijmy, że ten młody reżyser, który zdobędzie najwięcej mieszków pozyska również Laur Konrada - prestiżową statuetkę, świadcząca o znakomitości wstępującego na drogę do sławy reżysera. Pewnym novum będzie nagroda fundowana przez Teatr Śląski – najlepszy reżyser otrzyma „zaproszenie od Stanisława”, czyli zaliczkę na poczet spektaklu, który nagrodzony reżyser będzie mógł wyprodukować dla Teatr Śląskiego. 

I tak, oprócz wymienionego już wyżej Grzegorza Kempinsky’ego, w gronie walczących o rozliczne nagrody (poza wymienionymi nagrodami do rozdania są m.in. nagrody publiczności i dziennikarzy) znaleźli się: Jan Klata, Monik Strzępka, Paweł Passini, Gabriel Gietzky oraz Wiktor Rubin.

Pozostaje nam zatem z niecierpliwością wyczekiwać dnia 7 marca.

Na konferencji obecni byli: Krystyna Siejna, wiceprezydent miasta Katowice, Mariola Kulawiak wz. dyrektora organizacyjnego festiwalu, Tadeusz Bradecki, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach, Jacek Sieradzki, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Łukasz Drewniak, „gospodarz” rozmów pospektaklowych.

Ceny biletów:
Na spektakle konkursowe – 50 zł. Na spektakle mistrzowskie – 70 zł
Sprzedaż biletów rusza 24 lutego. Bilety do nabycia w kasie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Program i imprezy towarzyszące

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
23 lutego 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...