Znów tanecznie na scenie Ludowego

"Legenda o królowej Jadwidze" - Balet Tańców Dworskich Cracovia Danza

Młoda dziewczyna, która lubi zabawę w otoczeniu dworek, ale musi podejmować decyzje godne mądrego i odpowiedzialnego władcy - to wszystko zobaczymy na scenie Teatru Ludowego, gdzie w ramach "Niedziel dla tańca" zobaczymy spektakl Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza "Legenda o królowej Jadwidze".

Oparty na barwnym tekście Lucjana Rydla spektakl ilustruje kilka scen z życia Jadwigi Andegaweńskiej. Widowisko tworzy wizerunek wspanialej Królowej jako kobiety silnej, odważnej, świadomej swoich powinności wobec państwa i poddanych, a jednocześnie niepoz-bawionej młodzieńczych uczuć i emocji. Zobaczymy ją m.in. podczas koronacji, spotkania z Wilhelmem Habsburgiem, modlitwy czy ślubu z Władysławem Jagiełłą. - Przypomnimy jedną z najważniejszych kobiet w polskiej historii, która w naszej kulturze wciąż nie jest wystarczająco wyeksponowana. A była przecież fascynującą postacią - tłumaczy Romana Agnel.

Choreografie tańców prezentowanych w przedstawieniu zostały opracowane na podstawie traktatów mistrzów tańca z XIV i XV wieku. Muzyka oparta jest na tradycyjnych utworach polskich i zagranicznych z tego okresu. Będzie to więc spotkanie kultury Wschodu i Zachodu

Występują Tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza": Romana Agnel, Monika Kieliba, Alicja Petrus, Anna Sufryda (gościnnie), Magdalena Żmuda, Krzysztof Antkowiak, Łukasz Banach (gościnnie), Dariusz Brojek, Jan Fećko, Miłosz Ko-złowski, Dominik Skórek.

Niedziela, 16 marca, godz. 17, Teatr Ludowy

 

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
15 marca 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...