Zobacz konkursowe komedie

Przegląd Talia Przedmieście - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Cztery teatry nieinstytucjonalne wezmą udział w przeglądzie Talia Przedmieście, który odbędzie się w weekend w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zwycięzca zakwalifikuje się do jesiennego Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

Na deskach tarnowskiej sceny widzowie zobaczą komedie: "Zabójstwo przy rue Morgue" na podstawie Adgara Allana Poe, a wystawione pod kierunkiem Macieja Masztalskiego przez Teatr Ad Spectatores z Wrocławia; "Rymem go!" zrealizowany przez młodych aktorów Teatru Improwizacji Afront z Warszawy; autorską "Epopeję" napisaną i wyreżyserowaną przez Grzegorza Reszkę, a będącą w repertuarze Kompanii Teatralnej Mamro z Warszawy; oraz "Living room", który realizuje Teatr Improwizowany Hofesinka z Warszawy.

Zakwalifikowane spektakle wybrali znawcy teatru spośród kilkunastu propozycji zgłoszonych przez ośrodki teatralne m.in. z Warszawy, Lublina, Olsztyna, Bydgoszczy i Wrocławia.

W niedzielę zwycięzców Talii Przedmieście wybierze dyrektor tarnowskiego teatru. - Przy wyborze niebagatelna będzie rola publiczności, która swoimi brawami wskaże najśmieszniejszy spektakl, czyli ten, który zobaczymy jeszcze raz we wrześniu - wyjaśnił dyrektor teatru Rafał Balawejder.

Weekendowy przegląd jest jedną z inicjatyw mających wyłonić finalistów festiwalu Talia. W czerwcu odbędzie się drugi kwalifikujący do jesiennego wydarzenia przegląd - Talia Kampus, czyli konkurs spektakli dyplomowych szkół teatralnych.

Poza tymi dwoma przeglądami zainteresowane teatry mogą do 20 maja zgłaszać Teatrowi im. L. Solskiego różne formy i gatunki przedstawień komediowych.

18. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia tarnowski teatr realizuje w ramach dwuletniego projektu "Tarnów stolicą komedii". Projekt kosztuje ponad 2 mln zł, w połowie finansuje go Unia Europejska.

(-)
(PAP)
29 marca 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...