Zobacz to, co niedostępne

„Van Gogh i Japonia" - reż. Phil Grabski - MultiCulture Britain

„Van Gogh i Japonia": kolejny tytuł z cyklu „Exhibition on Screen" już 11 czerwca w Multikinie.

W ramach projektu MultiCulture Britain – nowego wspólnego przedsięwzięcia Multikina i British Council – już 11 czerwca o godz. 18:00 zostanie zaprezentowany film „Van Gogh i Japonia" w reżyserii Brytyjczyka Phila Grabskiego – fascynująca podróż po świecie sztuki, pozwalająca spojrzeć na arcydzieła europejskiego malarstwa z zupełnie innej perspektywy, niż dotychczas.

„Zazdroszczę Japończykom" napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Przyglądając się obrazom zgromadzonym na wystawie w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, na podstawie które powstał film dotyczący japońskich inspiracji autora „Gwiaździstej nocy" można zrozumieć, dlaczego.

Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także tego, jak głęboki wpływ wywarła na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim właśnie Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – Van Gogh nadał swoim pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji: do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii – takiej, jaką mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata życia i twórczości wybitnego malarza mogą być postrzegane również poprzez pryzmat przepracowywania japońskich wpływów. Film „Van Gogh i Japonia" przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii właśnie, umożliwiając poznanie niezwykłego dziedzictwa, które wpłynęło na autora „Gwiaździstej nocy" i uczyniło go artystą, którego znamy dzisiaj.

Reżyser Phil Grabsky przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom zobaczenie tego, co niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

Film „Van Gogh i Japonia" w cyklu „Exhibition on Screen" będzie można zobaczyć 11 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

Kolejnym wydarzeniem prezentowanym w ramach projektu MultiCulture Britain będzie spektakl z cyklu National Theatre Live: „Audiencja" z wybitną kreacją aktorską Helen Mirren. Na „Audiencję" zapraszamy już w czwartek, 13 czerwca, o godz. 19:00 do wybranych kin sieci Multikino.

Bilety na wydarzenia w ramach projektu MultiCulture Britain można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

Róża Adamcio
Multikino S.A.
11 czerwca 2019
Portrety
Phil Grabski

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...