Zofia de Ines (1948)

Kostiumografka i scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna.

Urodziła się 15 maja 1948 r. w Rybniku.

Zofia de Ines-Lewczuk (Zofia de Ines). 

W 1972 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1975 także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Debiutowała w 1975 roku przygotowując kostiumy do "Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza – w reżyserii Kazimierza Brauna we wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 1976 roku na tej samej scenie opracowała scenografię do kolejnych realizacji Brauna – "Kleopatry i Cezara" Cypriana Kamila Norwida, "Anny Liwii" Macieja Słomczyńskiego na podstawie Jamesa Joyce'a, a w 1977 roku do "Operetki" Witolda Gombrowicza.

Ma w dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i za granicą. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak: Henryk Baranowski, Jerzy Jarocki, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Krzysztof Zaleski, Wojciech Misiuro (w ramach zespołu Teatru Ekspresji w Gdyni), oraz Ewa Wycichowska (w ramach Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu).

Przez wiele lat współpracowała również z twórcą polskiego teatru pantomimy Henrykiem Tomaszewskim, z którym zrobiła m.in. "Rycerzy króla Artura", "Syna marnotrawnego", "Sen nocy letniej" a także "Orfeusza i Eurydykę" Christopha Glücka.

Tworzyła dla większości scen operowych w Polsce. Dla Opery Narodowej zaprojektowała scenografię do "Fausta" Gounoda, "Rossinian", "Bolera" i "Carmina burana" w choreografii Antala Fodora oraz do "Rigoletta" Verdiego. W 2001 r. przygotowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej dekoracje (wraz ze Sławomirem Lewczukiem) i kostiumy do "Strasznego dworu" Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w 2007 r. scenografię spektaklu "W krainie czarodziejskiego fletu" Mozarta, a w 2008 r. kostiumy do spektaklu "Magiczny Doremik" Ptaszyńskiej.

Odznaczenia i nagrody:

1980 - Kalisz - XX KST - wyróżnienie za scenografię do przedstawienia "Świętoszek" Moliera w Teatrze Powszechnym w Warszawie
1993 - Złota Maska za scenografię do "Słowika cesarza" i "Księżniczki na ziarnku grochu" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
1994 - Tytuł Osobowości Sezonu w ogólnopolskim rankingu teatralnym III pr PR
1996 - Zasłużony Działacz Kultury
2002 - Rzeszów - I Festiwal Klasyki Europejskiej - nagroda jury młodzieżowego za scenografię do spektaklu "Rewizor" Gogola w Teatrze Ateneum w Warszawie

Źródło: Wikipedia, E-teatr, Culture.pl

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
15 maja 2021
Portrety
Zofia de Ines

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia