Żółty katowicki Spodek

17. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyser-skiej INTERPRETACJE

Niedziela 15 listopada to finałowy dzień 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Z tej okazji o godzinie 17.00 katowicki Spodek zostanie podświetlony na żółto.

– Cztery dni po zakończeniu Festiwalu Interpretacje, 19 listopada, obchodzimy 250 lat teatru publicznego w Polsce. Mam nadzieję, że nasz podświetlony na żółto Spodek już w niedzielę pozwoli wszystkim twórcom teatralnym, a szczególnie startującym w katowickim konkursie reżyserom, łatwo wznosić się na kosmiczny poziom – powiedział Marcin Stańczyk, zastępca naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, mecenasa Festiwalu Interpretacje.

Festiwal rozpoczął się w sobotę 7 listopada. O Laur Konrada i 60.000 zł walczą w Katowicach Maja Kleczewska, Ewelina Marciniak, Monika Strzępka, Michał Borczuch oraz Paweł Miśkiewicz. W programie Festiwalu Interpretacje znalazło się pięć spektakli konkursowych, cztery z nurtu dokumentalnego, dwa dla dzieci, dwa towarzyszące oraz dwa pokazy mistrzowskie. Motywem przewodnim festiwalu są pytania o tożsamość.

Ostatnim akcentem festiwalu jest mistrzowski pokaz opery Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry. Oryginalne połączenie XIX-wiecznej formy operowej z elektroniką plus niebanalna koncepcja libretta i międzynarodowa obsada składają się na nowatorskie, widowiskowe, dzieło spełnione pod każdym względem. Spektakl zostanie zaprezentowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w niedzielę 15 listopada o godz. 18. 00
Tuż po nim, około godziny 21.30 dowiemy się kto otrzyma Laur Konrada, jedną z najbardziej cenionych nagród teatralnych w Polsce. Pięcioro jurorów: Ewa Błaszczyk, Remigiusz Brzyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Michael Ockwell wręczą wybranemu przez siebie reżyserowi czek o wartości 10.000 zł. Kto otrzyma trzy głosy, ten wygra festiwal.

Mirek Rusecki
Materiał organizatora
14 listopada 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki