Zrealizuj projekt

„Woda jest tobą" – zrealizuj projekt artystyczny razem z Generatorem Malta

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Na prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem „Woda jest tobą" oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach, czekamy do 6 kwietnia.

Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą" – czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody. Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Na realizację jednego pomysłu jest przeznaczone maks. 3000 zł brutto. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się w regulaminie dostępnym na www.malta-festival.pl.

Generator Malta od dziewięciu lat jest z jednej strony tymczasowym domem kultury na placu Wolności, a z drugiej – programem społeczno-artystycznym festiwalu Malta, który podejmując tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Hasło tegorocznego programu Generatora Malta, który przygotowuje Joanna Pańczak, brzmi „Woda jest tobą".

– Gdy w sztucznym jeziorze Rusałka obniża się poziom wód, odsłaniają się macewy, z których na rozkaz nazistów Żydzi i Żydówki osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej zbudowali jego dno. Gdy Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin" zrównuje z ziemią kolejne wsie i wypompowuje hektolitry wód gruntowych pod odkrywki, pomosty w okolicznych jeziorach wyglądają jak wyrzucone na brzeg, a tysiące roślin i zwierząt umiera. Gdy woda coraz częściej przybiera kształt (i skład chemiczny) plastikowej butelki, ONZ ogłasza, że jest ona prawem człowieka, a Słowenia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wpisuje ją do konstytucji jako dobro wspólne, a nie towar. Gdy poznański kolektyw feministyczny uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności, to zajęcia zaczynają się od empowermentu, wendo i radzenia sobie ze stresem, a kończą na ratowaniu rafy koralowej u wybrzeży Meksyku.

Neutralna woda. Uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Jakby te cechy fizyczne, które pozwalają jej rezonować z otoczeniem, zapisywać jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz, rozgrywające się na jej oczach sytuacje, te prozaiczne, i te nie do wyobrażenia, nie były przypadkowe.

Woda jest środowiskiem, namacalnym dokumentem naszej działalności. Woda opowiada nas. Jest granicą wyznaczającą podział na „my" i „wy", przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktatorami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest wyzwaniem, jest życiem. Woda jest nami. Water is You. Woda to Ty – tekst programowy open calla.

W tym roku festiwal Malta odbędzie się między 19 a 28 czerwca w Poznaniu – serdecznie zapraszamy na urodzinową, 30. edycję wydarzenia.

TERMINY
nabór: 10.03–6.04
ogłoszenie wyników: 9.04
realizacja: Malta Festival Poznań (19–28 czerwca 2020)

KOSZTY
Maksymalny kosztorys jednego projektu to 3000 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów/autorek 1600 zł brutto, budżet na produkcję 1400 zł brutto.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Żeby zgłosić się do naboru „Woda jest tobą", należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania TUTAJ) i przesłać na adres generator@malta-festival.pl do dnia 6 kwietnia 2020 roku.

Opowiedz z nami 30 lat Malty i pomóż w stworzeniu wirtualnego archiwum

Z okazji jubileuszowej edycji festiwalu Malta tworzymy multimedialne archiwum. Na portalu znajdą się zdjęcia, filmy, plakaty, recenzje, fragmenty spektakli i wspomnienia z 30 lat istnienia Malty. Powstanie także specjalna sekcja poświęcona publiczności, dlatego poszukujemy pamiątkowych zdjęć i filmów pokazujących festiwal z perspektywy widzów.

Pamiętasz spektakle na poznańskich ulicach, kolejki po bezpłatne wejściówki, wieczorne koncerty nad Jeziorem Maltańskim, byłeś/aś na paradzie otwarcia lub pierwszym silent disco na Starym Rynku? Chcemy, aby archiwum festiwalu opowiadało także o Malcie z perspektywy widzów, dlatego zachęcamy publiczność do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

Pliki audio, wideo, zdjęcia można przesyłać na adres: archiwum@malta-festival.pl (w treści wiadomości prosimy o zamieszczenie zgody na użycie materiału), oraz przynosić bezpośrednio do Cyryla (ul. Ratajczaka 44, I piętro) w godzinach 8:00–16:00. Każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela. Materiały można przesyłać do 8 czerwca 2020 roku.

Premiera strony odbędzie się podczas jubileuszowej edycji Malty (19–28 czerwca 2020). Portal powstanie we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznania.

(-)
Materiał organizatora
12 marca 2020

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia