Zwieńczenie sezonu artystycznego

20. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Zwieńczeniem sezonu artystycznego Opery Krakowskiej będzie XX Letni Festiwal, który odbędzie się w dniach 9 czerwca – 1 lipca 2016.

Jubileuszową edycję Festiwalu pod hasłem „Wagner-Verdi-Puccini" zainauguruje premiera opery „Tannhäuser" Richarda Wagnera (9 czerwca). Spektakl reżyseruje Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska. Opera Krakowska zmierzy się z dziełem Wagnera po raz pierwszy. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak i Wiolettę Chodowicz. Usłyszymy także m.in. Ewę Vesin, Monikę Ledzion (Wenus), Adama Szerszenia, Mariusza Godlewskiego (Wolfram), Andrzeja Lamperta, Adama Sobierajskiego (Walther von der Vogelweide), Andrzeja Bieguna, Remigiusza Łukomskiego (Bitterolf). Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Kolejne przedstawienia odbędą się 10 i 12 czerwca 2016.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to „Trubadur" G. Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17, 19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna).

Koncert „Arie Oper Świata" rok rocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie (21 czerwca) usłyszymy Edytę Kulczak – solistkę Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpią także znakomici artyści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń.

Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca, będzie to spektakl baletowy „Emocje" (20 czerwca).

Kolejnym plenerowym wydarzeniem w ramach Letniego Festiwalu będą koncerty „Operetka moja miłość...!" (30 czerwca i 1 lipca), na które zapraszamy na krakowski Kazimierz na teren Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane są z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie i dedykowane będą Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu.

Opery Giacomo Pucciniego zostaną zaprezentowane w gmachu teatru, będą to: „Madama Butterfly" (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-Cio-San i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, „Tosca" (24 czerwca) w której wystąpią m.in.: Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz „Cyganeria" (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.

Szczegółowe informacje: www.opera.krakow.pl

(-)
Materiał Opery
30 maja 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...