Zwieńczenie wielokulturowego warsztatu teatralnego

"Koniec Titanica " - reż. Pietro Floridia - Studio Teatralne Koło w Warszawie

14 kwietnia o g. 17.00 i 20.00 w Studiu Teatralnym Koło odbędzie się pokaz spektaklu "Koniec Titanica" zrealizowany w ramach projektu "Teatr migrujący".

Spektakl będzie zwieńczeniem wielokulturowego warsztatu teatralnego w ramach projektu "Teatr migrujący", który zaangażuje do wspólnej pracy twórczej aktorów-amatorów z 15 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Maroka, Afganistanu, Somalii, Rosji, Ukrainy, Konga, Szwecji, Armenii, Macedonii, Francji, Białorusi, a poprzedza go międzynarodowa internetowa akcja tworzenia dramaturgii. W tworzeniu spektaklu biorą udział trzy organizacje partnerskie - z Włoch, Francji i Szwecji, które łączą w swojej pracy teatr i zagadnienia społeczne związane z dialogiem wielokulturowym.

Uczestnicy pod okiem włoskiego reżysera Pietra Floridii przygotują interaktywny spektakl "Koniec Titanica", który stanie się podróżą po dzisiejszym świecie trawionym przez kryzys gospodarczy i niepokoje społeczne. "Koniec Titanica" będzie refleksją nad "końcem Europy" - nad granicami demokracji, kryzysem ekonomicznym i perspektywami rozwoju we współczesnej Europie z punktu widzenia młodych i imigrantów. W spektaklu wykorzystane zostaną teksty inspirowane utworem H.M. Ensensberga "The sinking of the Titanic", autorskie dialogi i monologi stworzone przez Tomasza Gromadkę, jak i fragmenty tekstów powstałe podczas interaktywnej akcji tworzenia dramaturgii on-line, która stanie się międzynarodową platformą wymiany doświadczeń i refleksji na temat wydarzeń w dzisiejszej Europie.

Poemat "The sinking of the Titanic" H.M. Enzensbergera stający się inspiracją do tworzenia spektaklu został napisany przez niemieckiego poetę i intelektualistę na Kubie i w RFN na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. To swoista opowieść o ludzkości wobec zbliżającej się katastrofy. Wydarzenia polityczne przeplatają się w tekście z metaforycznymi obrazami, utwór jest refleksją nad podziałami społecznymi, końcem określonego porządku oraz nad fenomenem inności i przenikaniem się rozmaitych kultur w budowie dzisiejszego świata.
Organizacje z Włoch, Francji i Szwecji spotkają się w Warszawie, gdzie będą goszczone w dniach 7 -15 kwietnia 2013 roku przez fundację Strefa WolnoSłowa i gdzie w trakcie intensywnego warsztatu w Centrum Promocji Kultury na Pradze-Południe stworzą przedstawienie otwarte dla szerokiej publiczności.

reżyseria: Pietro Floridia
dramaturgia: Tomasz Gromadka
video: Fulvio Rifuggio
muzyka: David Ahlstrom
koordynacja projektu: Alicja Borkowska
współpraca przy prowadzeniu warsztatu: Rose-Marie Lindfors,Linda Fahssis
występują: Pone Shams Hakimi, Lovisa Gustavsson, Sanna Näsström, Julia Malombo, Joel Malombo, Grevy Malombo, Sharmarke Roble, Younes El Bouzari, Yuliya Vorontsova, Marta Tananyan, Amin Agha, Natalia De Martin Deppo, Amine Lamraoui, Monique David, Fatma Ben Mansour, Foulimata Sangare, Kadjidja Sangare, Elena Korshunova, Louis Bal, Mamadou Diaby, Sara Roger, Lorraine Guermont, Léonard Nguyen Van The, Anastasiya Lytovka, Olivier Noel, Victoria Rosovetska, Nadzeya Klimovich, Jurij Jelin, Marina Vileita, Veronica Los, Bojan Vasilevski, Ruzan Sargsjan, Yuliya Vasileuskaya, Nina Volontey, Marta Sayed, Natalia Pracz, Viktoriya Ivanova, Haik Gasparyan, Weronika Chinowska.
Bilety - 15 zł - rezerwacja miejsc: info@strefawolnoslowa.pl
Organizator:Strefa WolnoSłowa
Partnerzy: Teatro dell'Argine (Bolonia), Cie Scaffolding (Paryż), Storytelling organisation (Skelleftea), Studio Teatralne KOŁO, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe

(-)
Materiał Teatru
12 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...