Zwierz na zwierza nie uderza

"Szelmostwa Lisa Witalisa" - reż. Marek Kasprzyk - Teatr Logos w Łodzi

Teatr Logos przygotował inscenizację, która mogłoby mieć premierę w... Sejmie, Senacie oraz na wszystkich konwencjach, a co najważniejsze - wybornie teatralną, przemyślaną artystycznie.

W jednej prostej bajce Jana Brzechwy z galerią zwierzęcych postaci, przeplecionej tekstami biskupa Krasickiego, perfekcyjnie ujęte zostały charaktery i intencje, racje wyższe, które okazują się niskimi. Wszystko podkreślone, zaznaczone, wypunktowane atrakcyjne dla dzieci, ale nade wszystko ważne i celnie wymierzone w wyobraźnię i doświadczenia dorosłych.

"Szelmostwa lisa Witalisa" w wymowną opowieść o ludziach i świecie ułożył aktor i reżyser Marek Kasprzyk. Na wybiegu (porównywalnym z tym dla modelek) ulokował leśny elektorat i wpisał weń lisa o nadzwyczajnej inwencji, celebrytę doskonale panującego nad tłumem, dbającego o swój wizerunek, potrafiącego zinterpretować wszystko przed wszystkimi. W leśną społeczność, z bajkową powagą i tajemniczością, wprowadza Narrator Dymitr Hołówko. Pełen wdzięku i dobrych społecznie intencji Wilk (Mirosław Henke) będzie tym, który sekunduje Lisowi, by później mocno dyskusyjna okazała się myśl, że: "zwierz na zwierza nie uderza"... I wreszcie Witalis,

gwiazda leśnego wybiegu, dbający o swój ogon (tu przypominający węża) . W tytułowej roli Karolina Łukaszewicz, atrakcyjnie wiążąca nonszalancję z elegancją. W tym przedstawieniu nie ma pustych słów, a inscenizacja jest po to, by mogły wybrzmieć z całą mocą swych znaczeń.

Aktorom (związanym ze scenami teatrów Nowego i Powszechnego) z powodzeniem i pasją towarzyszy zespół Logosu, potwierdzając tezę, że amator to nie ten, który nie umie, tylko ten, co lubi.

Udała się 50. premiera w teatrze założonym i prowadzonym przez księdza Waldemara Sondkę.

Renata Sas
Express Ilustrowany
26 września 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...